Turniej Piłki Nożnej Halowej w Somoninie rocznika 2000

poniedziałek, 8 stycznia 2018 r., 12:03
fot. nadesłane/Mariusz Lamk

W sobotę, 30 grudnia na hali sportowej w Somoninie odbył się turniej piłki nożnej halowej zorganizowany dla drużyn juniorskich rocznika 2000 i młodszych przy współpracy Szkoły Podstawowej w Somoninie, GPRU w Sławkach oraz Klubu Sportowego "Amator" Kiełpino. Był to już dziesiąty turniej z cyklu Somonino Cup.

W turnieju wzięło udział 11 drużyn z całego województwa pomorskiego podzielonych na trzy grupy. W grupie A trwała bardzo zacięta walka o zwycięstwo między trzema drużynami. Wszystkie zainteresowane drużyny zdobyły po 6 pkt i o kolejności decydowały wyniki w meczach bezpośrednich. Ostatecznie pierwsze miejsce zajął Elus Kartuzy przed Domarosem Somonino i I LO Kartuzy. Wszystkie te drużyny awansowały do ćwierćfinału, zaś czwartej Chłodni Gdynia (0 pkt) pozostała rywalizacja o dalsze miejsca.

Grupa B była jeszcze bardziej wyrównana. Ostatecznie lepszym bilansem bramek wygrała Polonia Gdańsk wyprzedzając drużynę Azmir (obie po 5 pkt), czym uzyskali awans do ¼ finału. Trzecia Chłodnia Kartuzy (4 pkt) uzyskała prawo gry w meczu barażowym o ćwierćfinał, zaś czwarty Amator Kiełpino (1 pkt) zagrał o miejsca 9-11. W grupie C niestety nie pojawiła się wcześniej zgłoszona drużyna Wodny Świat Ostrzyce i mecze z tą drużyną były weryfikowane jako walkowery dla przeciwników. Pierwsze miejsce również lepszym bilansem bramek wygrał Młody JR Pogórze Gdynia przed BellDom Pomieczyno (oba po 7 pkt) i tym samym obie ekipy awansowały do ¼ finału. Prawo gry w barażu uzyskał najmłodszy w stawce Amator 2001 Kiełpino (3 pkt).

Po zakończeniu fazy grupowej wpierw odbył się mecz barażowy o ćwierćfinał, w którym po zaciętej walce Chłodnia Kartuzy wygrała 1:0 z Amatorem 2001 Kiełpino. Następnie odbyły się mecze o miejsca 9-11 rozgrywane również systemem każdy z każdym. Miejsce dziewiąte zajął Amator Kiełpino dzięki dwóm zwycięstwom po 1:0 z Chłodnią Gdynia oraz Amatorem 2001 Kiełpino. O miejscu dziesiątym decydował zaś wygrany przez Amatora 2001 walkowerem 3:0 mecz z Chłodnią Gdynia.

Faza pucharowa rozpoczęła się od meczów ćwierćfinałowych, w których padło sporo bramek i wygrywali faworyci. Wprawdzie w pierwszym nie padły żadne gole i zwycięzcę wyłoniły rzuty karne, w których Domaros Somonino pokonał Azmir 2:1. Następnie bardzo wyraźnie aż 6:1 Młode JR Pogórze Gdynia rozbiło I LO Kartuzy. W trzecim spotkaniu doszło do derbów Kartuz i po zaciętej walce Elus wygrał z Chłodnią 1:0. W ostatnim meczu tej fazy Polonia Gdańsk dość pewnie pokonała BellDom Pomieczyno 2:0.

Następnie odbyły się mecze o miejsca 5-8 i oba zakończyły się wynikami 1:0. Wpierw Azmir pokonał I LO Kartuzy, a następnie Chłodnia Kartuzy okazała się lepsza od BellDom Pomieczyno. Mecze półfinałowe przyniosły sporo emocji i stały zgodnie z oczekiwaniami na wyższym poziomie. W pierwszym spotkaniu Domaros Somonino rozgrywając bardzo dobry mecz pokonał Młode JR Pogórze Gdynia 3:1. Drugi mecz ½ finału był bardziej zacięty i trzymał w napięciu do ostatnich sekund. Niestety nie wszyscy zawodnicy Elusa Kartuzy potrafili wytrzymać presję i nie ukończyli zawodów dostając czerwone kartki i głównie z tego powodu przegrali z Polonią Gdańsk 1:2.

Ostatnią fazą turnieju były mecze o poszczególne miejsca. W meczu o miejsce siódme I LO Kartuzy pewnie wygrało z BellDom Pomieczyno 4:1. Miejsce piąte zajął Azmir pokonując Chłodnię Kartuzy 2:1. Mecz o najniższy stopień podium wygrali zawodnicy Młodego JR Pogórze Gdynia pokonując rozbity po półfinale Elusa Kartuzy 2:0. W meczu finałowym spotkały się dwie drużyny uznawane przed turniejem za głównych faworytów. Mimo, że nie bez problemów to zgodnie z oczekiwaniami o złoto zagrali Domaros Somonino i Polonia Gdańsk. Dość niespodziewanie bardzo pewnie i zasłużenie finał wygrała drużyna z Trójmiasta aż 4:1.

Składy medalistów:
1. miejsce - Polonia Gdańsk - Bartłomiej Szultek, Dawid Lewczuk (3), Kacper Kęska, Mateusz Tusk (1), Michał Święcicki (2), Jarosław Rogacki (2), Kacper Plesiak (2), Dominik Bejnarowicz (2)
2. miejsce - Domaros Somonino - Filip Petka, Jakub Domaros, Kacper Kobiela, Oskar Menard, Paweł Piór (3), Nikodem Czaja (5), Damian Wojda (2), Adrian Raulin, Maciej Papina
3. miejsce - Młode JR Pogórze Gdynia - Mateusz Tararuj (3), Julian Goyke (4), Kacper Wiśniewski (1), Rafał Jahn (3), Kamil Krzewiński, Patryk Kaczyński (1), Krystian Faltyński, Cezary Janaszak, Miłosz Skobodziński

Ostateczna kolejność:
1. Polonia Gdańsk
2. Domaros Somonino
3. Młode JR Pogórze Gdynia
4. Elus Kartuzy
5. Azmir
6. Chłodnia Kartuzy
7. I LO Kartuzy
8. BellDom Pomieczyno
9. Amator Kiełpino
10. Amator 2001 Kiełpino
11. Chłodnia Gdynia
12. Wodny Świat Ostrzyce

Wyróżnienia indywidualne:
- król strzelców: Nikodem Czaja (Domaros Somonino)
- najlepszy bramkarz : Bartłomiej Szultek (Polonia Gdańsk)
- najwszechstronniejszy zawodnik: Julian Goyke (Młode JR Pogórze Gdynia)

nadesłane/Mariusz Lamk

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.