Sierakowice w 2018 roku wydadzą ponad 24 mln złotych na inwestycje

wtorek, 9 stycznia 2018 r., 09:56
fot. archiwum

Budowa przedszkola, dróg gminnych, ścieżek rowerowych, przystani kajakowej i żeglarskiej czy stadionu lekkoatletycznego w Sierakowicach - to niektóre z inwestycji planowanych przez gminę Sierakowice w 2018 roku.

Pod koniec grudnia sierakowiccy radni przyjęli budżet na 2018 rok. Jak zakłada plan finansowy, po stronie dochodów ma się on zamknąć kwotą 112.137.056 zł. Wydatki zaplanowano natomiast w wysokości 119.217.056 zł. Deficyt, który wynieść ma 7.080.000 zł zostanie sfinansowany środkami z emisji obligacji.

Na inwestycje sierakowicki samorząd planuje wydać aż 24.147.876 zł. Jak informuje urząd gminy - 5.355.176 zł z tej kwoty, to środki własne gminy, a pozostałą kwotę stanowią kredyty, pożyczki i obligacje oraz środki pozyskane z innych źródeł.

Jak poinformował wójt Tadeusz Kobiela, mimo zmniejszenia dochodów w budżecie gminy o 4 mln zł, najważniejsze inwestycje będą realizowane, a zwłaszcza te, na które pozyskano dofinansowanie ze środków zewnętrznych.

W 2018 roku gmina planuje sporo inwestycji drogowych. Wśród zaplanowanych zadań są m.in. budowa drogi gminnej relacji Jelonko - Tuchlino, ulicy Kopernika w Sierakowicach w ramach pozyskanego dofinansowania z tzw. schetynówek, czyli Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019, budowa drogi gminnej Sierakowice - Ciechomie - Kamienica Królewska, modernizacja ulic na osiedlu Wichrowe Wzgórze w Sierakowicach, a także budowa chodnika w Migach w ciągu drogi wojewódzkiej i modernizacja drogi na odcinku Mrozy - Wygoda Sierakowska.

Wśród najważniejszych inwestycji w 2018 roku wymienić należy również m.in. budowę przedszkola gminnego w Sierakowicach i stadionu lekkoatletycznego w tej miejscowości, adaptację budynku starej szkoły w Borowym Lesie na świetlicę środowiskową, budowę zbiornika przeciwpożarowego w Puzdrowie, rozbudowę systemu odprowadzania wód opadowych wraz z budową zbiorników retencyjnych w Sierakowicach. W Mojuszu ma powstać kompleks sportowo-rekreacyjny.

W planach na 2018 są również inwestycje w infrastrukturę turystyczną budowa stanicy kajakowej i żeglarskiej w Gowidlinie oraz budowę ścieżek rowerowych w Kamienicy Królewskiej.

MD-Z
Info: UG Sierakowice

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.