Żukowo. Seniorzy zaprzyjaźnili się z komputerem i zadbali o swoją kondycję

wtorek, 9 stycznia 2018 r., 14:13
fot. nadesłane

Od października do grudnia ubiegłego roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Żukowie - w ramach projektu "Akademia Seniora AS" - odbywały się zajęcia rozwijające zainteresowania osób, które nie są już czynne zawodowo, jednak otwarte na różnorodne możliwości zdobywania wiedzy w sposób aktywny i przyjemny.

Dzięki dotacji gminy Żukowo wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańcom Żukowa i okolic stało się możliwe. Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Heweliusz zorganizowało zajęcia komputerowe, z których skorzystały 23 osoby w różnym wieku.

Na cotygodniowych spotkaniach uczestnicy mogli poznać lub przypomnieć sobie zasady obsługi komputera. Można było zaznajomić się z możliwościami, jakie otwiera obsługa internetu w życiu codziennym m. in. w e-usługach publicznych, zakupach przez internet czy zarządzaniu finansami. Emeryci mogli również poznać różne sposoby komunikowania się dzięki mediom społecznościowym.

Na uczestników czekali przeszkoleni uczniowie-asystenci z SK Caritas oraz poczęstunek. Zajęcia prowadzili nauczyciele informatyki: Tomasz Brzeski oraz Sławomir Szymański.

Zainteresowaniem cieszyły się również odbywające się w październiku i listopadzie zajęcia gimnastyczne z Mariolą Aranowską, na których ćwiczono koordynację ruchową oraz kondycję fizyczną, wzmacniano poszczególne grupy mięśniowe, zwiększano zakres ruchu w stawach, kształtowano wydolność oddechową, prawidłową postawę ciała. Prowadząca zajęcia przykładała dużą wagę do wzmacniania dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego, starała się stworzyć warunki do integracji swojej ośmioosobowej grupy. Panie wielokrotnie powtarzały, że liczą na kontynuację zajęć, że gdyby trwały dłużej z pewnością namówiłyby więcej osób.

Sporo zainteresowania wzbudziły warsztaty dekorowania potraw. Lista chętnych zapełniła się niemalże natychmiast. 30 listopada 15 pań mogło podziwiać umiejętności kucharza i dekoratora potraw ze znanej w powiecie restauracji, jednocześnie zdobywając wiedzę praktyczną.

Dzięki uprzejmości Adama Plichty panie mogły poznać tajniki dekorowania potraw. Okazało się, że kilka godzin minęło jak kilka minut. Powstawały kwiaty, zwierzątka, wozy, liście z... warzyw i owoców. Paniom najbardziej zaimponował kogut z ananasa. Pan Adam podsunął również pozycje książkowe warte uwagi. Spotkanie było... przepyszne i kolorowe.

Całość zadania była współfinansowana przez Urząd Gminy w Żukowie. Cieszymy się, że z pomocą gminy mogliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom, tym razem osób w kwiecie wieku. Spotkania zaowocowały nowymi znajomościami, powstała wyjątkowa atmosfera, którą wiele osób chciałoby odtworzyć na kolejnym cyklu zajęć.

Podobne wnioski nasuwają się z wypełnionych przez osoby znajdujące się na emeryturze ankiet. Powołanie na terenie gminy Żukowo Akademii Seniora byłoby ciekawym pomysłem - stwierdziło 94 procent badanych. Seniorzy są zainteresowani różnymi formami aktywności, szczególnie interesowałaby ich nauka języka obcego - 66 procent oraz wyjazdy rekreacyjne i kulturalne - 89 procent.

Koordynatorką projektu była Monika Rychtert.

- W 2014 r. na samym początku działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Heweliusz wraz z koleżanką Justyną Juńskią - Nacel pomyślałyśmy o zorganizowaniu zajęć komputerowych dla seniorów inne niż te, które są dostępne na rynku. Wpadłyśmy na pomysł, by każdy uczestnik miał indywidualnego asystenta w postaci ucznia, który krok po kroku pomagałby opanować poszczególne umiejętności. Z tym projektem udałyśmy się do kilku instytucji i urzędów. Dopiero gmina Żukowo doceniła pomysł i przyznała nam dotację. Bardzo szybko udało się zebrać osoby chętne na poszczególne zajęcia: komputerowe z uczniami-asystentami, gimnastyką, warsztatami z dekorowania potraw) - powiedziała Aleksandra Kobiela, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Heweliusz.

- Marzy nam się, by Akademia Seniora AS na stałe zagościła w gminie Żukowo, tym bardziej, że sami zainteresowani (100 seniorów brało udział w ankietach) przyznali, że takie zajęcia są im potrzebne - dodała.

nadesłane/ Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Heweliusz
oprac. L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.