Wybrano pierwszego sołtysa nowego sołectwa Czaple

środa, 10 stycznia 2018 r., 12:19
fot. Longina Templin

Osiem miesięcy temu mieszkańcy Czapli złożyli wniosek do Rady Miejskiej w Żukowie o wyłączenie ich miejscowości z sołectwa Leźno, do którego należeli do tej pory. Żukowska rada wszczęła procedurę w sprawie utworzenia nowej jednostki pomocniczej. Ostatnim akordem zaakceptowanej secesji były wybory sołtysa. Podczas poniedziałkowego zebrania wiejskiego najwięcej głosów otrzymała Katarzyna Cichowicz, która została pierwszym sołtysem Czapli.

Z 409 osób uprawnionych do głosowania na zebranie wiejskie przybyło prawie 70 mieszkańców i to oni zdecydowali w tajnym głosowaniu o tym, kto zostanie sołtysem i jaki będzie skład nowej rady sołeckiej.

Uczestnicy zebrania zaproponowali czterech kandydatów. W wyborcze szranki stanęli - Katarzyna Cichowicz, Tomasz Jagodziński, Justyna Szczęsna i Anna Wojowska.

Przed głosowaniem wytypowani kandydaci przedstawiali problemy, które uważali za najważniejsze do rozwiązania. Były to m. in. budowa chodników, oświetlenie ulic, kanalizacja, likwidacja nielegalnego wysypiska śmieci, a także zacieśnianie więzi miedzy mieszkańcami oraz integracja poprzez organizowanie zajęć dla dzieci i rodzinnych turniejów sportowych.

Po wrzuceniu kartek do urn, ich liczeniem zajęła się komisja skrutacyjna w składzie: Marek Onysz, Michalina Mitręga i Lechosław Szufel.

Podczas prac komisji uczestnicy zebrania, korzystając z obecności burmistrza Wojciecha Kankowskiego, zgłaszali problemy i bolączki mieszkańców, rozwiązaniem których - ich zdaniem - powinien zająć się żukowski samorząd.

Po podliczeniu głosów ogłoszono wyniki. Najwięcej, bo 27 osób, zagłosowało na Katarzynę Cichowicz i to ona została pierwszym sołtysem nowo utworzonego sołectwa Czaple. Cztery głosy mniej miał na swoim koncie Tomasz Jagodziński. Anna Wojowska zdobyła 14 głosów, a Justyna Szczęsna otrzymała 3 głosy.

Wybrano również Radę Sołecką sołectwa Czaple. Z siedmiu kandydatów członkami rady zostali: Tomasz Jagodziński (58 głosów), Jarosław Cejrowski (46 głosów), Marcin Kołton (45 głosów) i Maciej Stasiak (33 głosy).

Przewodniczącym zebrania był Łukasz Rybiński.

Odtąd żukowska gmina będzie miała 22 jednostki pomocnicze.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.