Zadbaj o właściwy poziom oleju silnikowego - to naprawdę ważne!

czwartek, 11 stycznia 2018 r., 13:02
fot. nadesłane

Odpowiedni poziom oleju w misce olejowej to stan, którego musisz przestrzegać non stop. To parametr, który ma wpływ na żywotność całego silnika. Nigdy nie może być go zbyt mało, ale nie można też przesadzić w drugą stronę. Obie takie sytuacje to furtka do poważnych zagrożeń i usterek w silniku.

Dzisiejsze auta mają elektroniczne wskaźniki, sygnalizujące poziom oleju w silniku. Jednak najlepszą "kontrolką" jest zawsze kierowca. Dlatego też zawsze na bieżąco sprawdzaj stan oleju. Warto uczynić z tego nawyk i regularnie kontrolować stan oleju. W jaki spsoób zadbać o właściwy poziom oleju silnikowego podpowiedzą nam fachowcy ze sklepu techniczno-narzędziowego EBMiA.pl oferujący silniki elektryczne - https://www.ebmia.pl/silniki-elektryczne-c-1450.html

W jaki sposób sprawdzamy poziom oleju?

Gdy sprawdzamy wskaźnikiem - bagnetem, trzeba pamiętać o dwóch zasadniczych warunkach. Po pierwsze, pojazd musi być ustawiony na płaskim podłożu. Po drugie z kolei, silnik musi być wyłączony przez dłuższy czas, by mógł ostygnąć co spowoduje spłynięcie oleju do miski olejowej. Wówczas pomiar poziomu oleju będzie przeprowadzony w sposób prawidłowy.

Wielu kierowców uważa, że niedostateczny poziom oleju to groźna sytuacja dla silnika. Tak naprawdę, jest w tym sporo racji. Jednak odwrócenie sytuacji i zbyt duży poziom oleju w silniku, także jest sytuacją niepożądaną. Jeśli wlejemy za dużo oleju, będzie to utrudniało pracę silnika oraz prowadziło do uszkodzenia delikatnych uszczelnień.

Regularna wymiana to podstawa!

Poza sprawdzaniem pamiętaj także, że olej trzeba wymieniać. I trzeba to robić przeważnie co 15-20 tysięcy kilometrów, jak zaleca większość producentów. Oczywiście w miarę różnic w użytkowaniu auta, czasem można wymieniać olej częściej, ale uwaga - nigdy rzadziej. Możemy zrobić to sami, a także wymienić olej w praktycznie każdym warsztacie. Jeżeli mamy nowsze auto, przy wymianie musimy ręcznie skasować tzw. inspekcję oleju.

Wymiana oleju to proces prosty, jednak mający ogromne znaczenie dla kondycji i trwałości naszej jednostki napędowej. Dlatego zapamiętaj - podstawa to dobrej jakości olej oraz jego regularna wymiana.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.