Padł nowy rekord w liczbie pasażerów PKM

czwartek, 11 stycznia 2018 r., 13:29
fot. archiwum

Rekordowa liczba osób w ubiegłym roku podróżowała Pomorską Koleją Metropolitalnej. Jak poinformował Urząd Marszałkowski, w 2017 roku z linii PKM skorzystało o połowę więcej pasażerów, niż rok wcześniej. Ich liczba przekroczyła 3 miliony.

Na Pomorzu wciąż wzrasta liczba osób, które postanowiły przesiąść się do pociągów kursujących na linii PKM. Coraz więcej osób decyduje się na tę formę transportu publicznego. Zgodnie z danymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w czwartym kwartale 2017 r. Pomorską Kolej Metropolitalną wybrało około 846,5 tys. pasażerów. Z danych wynika, że w październiku linią PKM podróżowało 289,1 tys., a w listopadzie 286,3 tys. osób.

- W grudniu, jak co roku, frekwencja spadła. Miesiąc zakończył się z liczbą 271,1 tys. pasażerów. Wynika to przede wszystkim z przerwy świątecznej, kiedy z przewozów kolejowych nie korzystają studenci i uczniowie - informuje Emilia Stawikowska z bura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Jak podkreśla urząd, mimo grudniowego spadku cały 2017 r. okazał się rekordowy. Z linii PKM skorzystało w nim aż 3,073 mln pasażerów - statystyka dotyczy wszystkich tras kolejowych obsługiwanych przez PKP SKM w Trójmieście w ramach projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (Gdańsk Wrzeszcz - Port Lotniczy - Gdynia, Kartuzy - Gdańsk i Kościerzyna - Gdynia).

- Jest to najlepszy wynik od momentu uruchomienia linii PKM w 2015 roku. Cieszy nas, że z każdym rokiem coraz więcej mieszkańców Trójmiasta i Pomorza przekonuje się do transportu kolejowego, co widać w naszych statystykach. To efekt konsekwentnie wprowadzanych przez nas zmian, odpowiadających potrzebom mieszkańców, dla których linia PKM powstała - mówi Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego nadzorujący transport w regionie.

Porównując statystyki z grudnia 2015, 2016 i 2017 roku - czyli miesięcy, w których zmieniał się roczny rozkład jazdy - wyraźnie widać stałą tendencję wzrostową w kolejnych latach funkcjonowania linii PKM.

- W grudniu 2015 r. skorzystało z niej 159,4 tys. osób, rok później - 220 tysięcy (38-procentowy wzrost), a w grudniu 2017 r. - 271,1 tys. pasażerów (wzrost 23-procentowy w porównaniu z 2016 r.). Największy przyrost liczby pasażerów tradycyjnie już występuje na trasie z Kartuz do Gdańska, ale odcinek kościerski i aglomeracyjny linii PKM też mają się pod tym względem nieźle - informuje urząd.

Jak dodaje, od 10 grudnia 2017 r. na trasie PKM funkcjonują dwa dodatkowe przystanki Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny, wyłączona z ruchu została natomiast dotychczasowa stacja Gdynia Wielki Kack. Z przygotowanych przez UMWP statystyk wynika, że po otwarciu nowych przystanków w Gdyni przybyło 1,5 tys. nowych pasażerów na przystanku Stadion, natomiast 3,2 tys. listopadowych pasażerów z Wielkiego Kacka całkowicie przejął przystanek Karwiny, który zastąpił dotychczasową stację Gdynia Wielki Kack. Co ciekawe, większość ruchu z nowego przystanku Gdynia Karwiny odbywa się w kierunku Gdańska (poranny szczyt + powroty z Gdańska po południu), natomiast na przystanku Gdynia Stadion dominują pasażerowie przyjeżdżający z kierunku Gdańska i wysiadający do pracy w pobliskich biurowcach przy ul. Łużyckiej (+ powrót w kierunku Gdańska w godzinach popołudniowych).

- Dlatego w przygotowywanej przez nas obecnie korekcie rozkładu jazdy SKM dla linii PKM, jaka wejdzie w życie w marcu 2018 r., pociągi na tej trasie zostaną jeszcze lepiej dopasowane do godzin pracy w biurowcach przy Łużyckiej, aby jeszcze więcej osób mogło skorzystać z tej nowej możliwości dojazdu do Gdyni - dodaje wicemarszałek Ryszard Świlski.

Oprac. MD-Z
Info: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.