Mieszkańcy skarżą się na złe parkowanie i zbyt szybką jazdę

piątek, 12 stycznia 2018 r., 11:31

Tradycyjnie przekraczanie prędkości, ale też nieprawidłowe parkowanie i niewłaściwa infrastruktura drogowa - to główne bolączki zgłaszane przez mieszkańców zagrożenia w powiecie kartuskim w minionym miesiącu. Łącznie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa odnotowano 154 zgłoszeń, w tym 106 zostało potwierdzonych.

Krajowa Mapa Zagrożeń jest narzędziem, które ma służyć rzetelnemu, czytelnemu zidentyfikowaniu oraz przedstawieniu skali i rodzaju zagrożeń społecznościom lokalnym oraz instytucjom współodpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Policjantom pomaga w codziennej służbie, a mieszkańcom daje możliwość szybkiego przekazywania informacji o zagrożeniach w ich okolicy.

A jak pokazują statystyki mieszkańcy dość często korzystają właśnie z tego narzędzia współpracy z Policją. Od początku grudnia do 10 stycznia kartuscy funkcjonariusze odnotowali łącznie 154 zgłoszenia za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W 106 przypadkach zagrożenia zostały potwierdzone, 33 nie potwierdzono, 11 jest w trakcie weryfikacji, z kolei w czterech przypadkach internauci pomylili się lub zrobili sobie żart.

Jak informuje asp. Jarosława Krefta, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach, najczęściej zgłoszenia dotyczyły przekraczania dozwolonej prędkości. Było ich aż 64 potwierdzonych zgłoszeń, w tym najwięcej, bo aż połowa, miało miejsce na terenie gminy Żukowo (gm. Chmielno - 2, gm. Sierakowice - 1, gm. Kartuzy - 3, gm. Stężyca - 25, gm. Somonino - 1).

Dość częstymi zgłoszeniami są także te dotyczące nieprawidłowego parkowania. W minionym miesiącu kartuscy policjanci zweryfikowali pozytywnie aż 28 takich zgłoszeń, w tym 27 na terenie gminy Żukowo oraz jedno w gminie Kartuzy. Tradycyjnie wśród zawiadomień internatów nie zabrakło tych dotyczących niewłaściwej infrastruktury drogowej (gm. Somonino - 1, gm. Chmielno - 1, gm. Żukowo - 5) oraz złej organizacji ruchu drogowego (gm. Żukowo - 2).

Ponadto wśród potwierdzonych zagrożeń kartuska policja wymienia dzikie wysypiska śmieci (1), grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją (1), nielegalne rajdy samochodowe (2) oraz spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych (Kartuzy - 1).

Policjanci zachęcają do korzystania z mapy zagrożeń. Jednocześnie przypominają, że mapa jest narzędziem do oznaczania zagrożeń występujących długotrwale, a więc takich, które występują częściej i powtarzają się. W przypadkach, w których mieszkańcy chcą, aby policja interweniowała od razu, należy je zgłaszać pod numerem 997 lub 112.

Dodajmy, że ostatnio na mapie pojawiła się możliwość dodawania zdjęć oraz krótkich opisów zgłoszeń.

Jak skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa? Wystarczy, że wejdziesz w ten link. Wybierz interesujący Cię region, a potem oznaczysz jakie zagrożenia występują w Twojej okolicy.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.