Trwa 26. Finał! Powiat kartuski gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy - sprawdź program imprez

niedziela, 14 stycznia 2018 r., 09:29
fot. MD-Z

Kilkuset wolontariuszy od niedzielnego poranka kwestuje na terenie powiatu kartuskiego na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczny finał dedykowany jest wyrównywaniu szans w leczeniu noworodków. Moc orkiestrowych atrakcji i licytacji przygotowano też popołudniem między innymi w Chmielnie, Żukowie, Sierakowicach, Somoninie i w Kartuzach. Sprawdź, gdzie będziesz mógł bawić się i pomagać wspólnie z WOŚP!

Już od dwudziestu sześciu lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra na rzecz ratowania zdrowia i życia. Corocznie akcję wspierają miliony osób, a na rzecz "Orkiestry" kwestuje tysiące wolontariuszy. Na terenie powiatu kartuskiego działa ich kilkuset.

W ciągu poprzednich dwudziestu pięciu Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę niemal 830 mln złotych.

Przypomnijmy, że dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy tylko w ubiegłym roku Powiatowe Centrum Zdrowia w Kartuzach otrzymało sprzęt o łącznej wartości około 100 tys. zł. m.in. lokalizator naczyń krwionośnych, czyli urządzenie do podświetlania żył u dzieci, dzięki któremu można sprawniej pobrać mu krew, a także pulsoksymetr i kardiomonitor oraz 14 łóżek na pediatrię. W poprzednich latach kartuski szpital otrzymał m.in. inkubator zamknięty, kardiomonitor, lampę do fototerapii, stanowisko resuscytacyjne, miernik bilirubiny (bilirubinometr), urządzenie do badania słuchu u noworodków i zestaw komputerowy (terminal) do badania słuchu.

W 2015 roku Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie otrzymał dla Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Dzierżążnie 102 łóżka (z opcją elektrycznego sterowania pilotem leżem w wielu płaszczyznach), tyle samo przyłóżkowych dwustronnych szafki z regulowanym blatem, aparat USG Philips z trzema głowicami (sektorową, linową i Convex), dwa specjalistyczne holtery, dwie siedzące wagi medyczne, dwa podnośniki z wagą, monitor funkcji życiowych, 21 materaców przeciwodleżynowych i dwa wózki kąpielowe. W ubiegłym roku szpital w Dzierżążnie zyskał kolejnych trzynaście łóżek wraz z materacami oraz szafki.

W tym roku celem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest wyrównywanie szans w leczeniu noworodków. Warto przypomnieć, że neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie.

Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39 PLN. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów.

- Jednak po raz ostatni ta dziedzina medycyna była kompleksowo wspierana przez Fundację WOŚP po 21. Finale (styczeń 2013 roku). Od tego czasu mija już 5 lat, a to w świecie medycyny długi czas. Na całym świecie nastąpił znaczący rozwój nowoczesnych technik leczenia i opieki nad noworodkami i wcześniakami, a w Polsce nałożył się na to dodatkowo proces zmian systemowych w organizacji ochrony zdrowia. Spowodowało to gwałtowny wzrost potrzeb zgłaszanych przez szpitale - podkreśla Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Sprawdź, co się będzie działo w poszczególnych miejscowościach:

Chmielno

Sporo atrakcji na tegoroczny finał WOŚP przygotował ośrodek kultury w Chmielnie. Impreza rozpocznie się o godz. 15. W programie m.in. pokazy artystyczne dzieci z Przedszkola Samorządowego oraz uczniów Szkół Podstawowych w Chmielnie i Kożyczkowie, występy zespołów muzycznych działających przy GOKSiR, koncert instrumentalny podopiecznych ŚDS w Chmielnie, pokaz sprzętu ratowniczego OSP Miechucino, tworzenie wyjątkowej kolorowanki z Małgorzatą Walkosz- Lewandowską , występ KZPiT "Chmielanie", kabaret, Kręgiel Band oraz ognista niespodzianka.

Finałowi towarzyszyć będą ciekawe licytacje, wylicytować można będzie m.in. voucher od Gościńca Zacisze, ręcznie wykonaną biżuterię, kalendarze, koszulki z logo WOŚP, ręcznie zdobioną szkatułkę od lokalnego twórcy ludowego, karnet na usługi fryzjerskie.
Chętni mogą wciąż przekazywać dary na licytację - zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie: 58 684 22 05, mailowo: it@chmielno.pl lub osobiście w biurze GOKSIR przy ul. Gryfa Pomorskiego 20.

Kartuzy

Finał WOŚP w Kartuskim Centrum Kultury rozpocznie się o godz. 15.30. Imprezie towarzyszyć będą licytacje oraz liczne występy artystyczne. Wystąpią m.in. HUBERT, zespoły muzyczne działające przy KCK, Kartësczi Zwónczé, tancerze z sekcji tanecznej przy KCK oraz z grupy As Dance, Orły i Orliki, Ania Brzeska, a także Mateusz Pawelczyk. Imprezę zakończy pokaz sztucznych ogni.

Kartuskie Centrum Kultury zaprasza wszystkich chętnych do włączenia się w WOŚP również poprzez przekazanie przedmiotów na licytacje. Z szefem sztabu Aleksandrą Lewna można się skontaktować pod numerem telefonu 58 681 29 39, lub osobiście odwiedzając KCK od poniedziałku do piątku w godz. 9- 17.

Sierakowice

Mnóstwo atrakcji zaplanowano również w Sierakowicach. Finał rozpocznie się o godz. 13.30 w hali przy Szkole Podstawowej nr 2 (dawnym gimnazjum). W programie występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Sierakowice pod kierownictwem kapelmistrza Marcina Malesy, zespołu Black Dance z trenerką Martyną Łęcką, miniturniej Piłki Nożnej Juniorów organizowany przez kluby sportowe gminy Sierakowice, pokaz tancerzy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierakowicach trenująca pod kierunkiem instruktorów Profesjonalnej Szkoły Tańca El'Dance, pokaz koszykarski "Baciki w akcji" w wykonaniu najmłodszych zawodników Klubu Bat Sierakowice, występ Mateusza Pawelczyka i pokaz kickboxingu i MMA z Kaszubskiego Centrum Sportów Walki z Kartuz.

Podczas finału, po godz. 16 podjęta zostanie próba ustanowienia rekordu wspólnego grania na gitarze wośpowego hymnu pod kierunkiem Mariety Konkol i Adriana Klawikowskiego. Do udziału w próbie zaproszeni są wszyscy posiadacze gitar.

Na finale w Sierakowicach nie zabraknie ciekawych licytacji. Na aukcji pojawią się m.in. plakat KSW 40 z Dublina z podpisami uczestników, koszulki Marcina Gortata z autografem, rękawic Przemysława Salety oraz gadżety orkiestrowe.

Będzie też wiele niecodziennych atrakcji takich jak pokaz morsowania na placu przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sierakowicach i Lajko- BAT czyli Wielka Maszyna Świątecznej Pomocy zamieniająca polubienia w złotówki, będzie też fotobudka.

Somonino

Finał w Somoninie rozpocznie się w Gminnym Ośrodku Kultury o godz. 15.30. W programie imprezy występ zespołów Mat Music i Dance Band, cyrkowe atrakcje dla dzieci czy malowanie twarzy. O godz. 16.30 zaplanowano niespodziankę pod hasłem "Serduszko do nieba". Imprezę poprowadzi Maciej Bielecki. Organizatorzy zachęcają do przekazania przedmiotów na licytację. Przynieść je można do GOK-u od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Wolontariusze kwestować będą na terenie gminy od wczesnych godzin porannych.

Żukowo

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Żukowie tradycyjnie odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej. Impreza rozpocznie się o godz. 15. W programie m.in. występy artystyczne laureatów II Gminnego Przeglądu Talentów Artystycznych, na scenie pojawią się Perełki, Rapsodia i Niezabôtczi, a także kolumbijski wokalista Juan Felipe Alvarado.

Tradycyjnie chętni będą mogli zakupić pyszne ciasta w Kąciku Łasucha, robiąc zakupy w kramiku WOŚP, będzie można wziąć udział w losowaniu cennych nagród. Nie zabraknie też ciekawych licytacji, burmistrz żukowskiej gminy Wojciech Kankowski przekazał na nią zaproszenie na kolację do restauracji. Wylicytować będzie można również m.in. przejażdżkę psim zaprzęgiem, pyszne torty . Dla miłośników sportów walki nie lada gratką będzie możliwość podziwiania walki sparingowej kickboksera Artura Bizona Bizewskiego z pięściarzem wagi ciężkiej Marcinem Rekowskim. Imprezę zakończy pokaz sztucznych ogni.

Przed imprezą w hali, wolontariuszy będzie można spotkać m.in. na ulicach Żukowa, a także m.in. w Chwaszczynie, Leźnie, Skrzeszewie, Przyjaźni.

Finał na sportowo

Po raz kolejny podczas Finału WOŚP w Żukowie odbędzie się bieg "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy". Dla uczestników przygotowano 200 pakietów startowych. Opłata w wysokości 10 zł trafi do puszki wolontariuszy żukowskiego sztabu.Start biegu na 2 km zaplanowano na godz. 13.30, natomiast na 4 km o godz. 14.00. Na bieg można zapisać się na stronie elektronicznezapisy.pl.

Do aktywnej gry z WOŚP zaprasza również studio S7 w Baninie. 14 stycznia w klubie odbędzie się Charytatywny Turniej Squasha. Koszt udziału w turnieju jest dowolny, a cały dochód przekazany zostanie na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tego dnia wstęp do klubu również jest darmowy dla tych, którzy do puszki wrzucą dowolny datek. Zgłoszenia do turnieju przyjmowane są pod mailem szymon.nawrot@squashbanino.pl oraz pod nr. tel. 502 374 639.

Fryzjerzy też grają z orkiestrą

W wyjątkowy sposób po raz kolejny dla WOŚP zagra salon fryzjerski Pasja w Sierakowicach przy ul. Słupskiej. Korzystając w niedzielę, 14 stycznia z usług fryzjerskich wesprzemy WOŚP, bowiem całkowity dochód pozyskany tego dnia przeznaczony zostanie na wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.