E-deklaracje za 2017 rok - jakie dokumenty przygotować?

poniedziałek, 15 stycznia 2018 r., 13:01
fot. nadesłane

Złożenie deklaracji podatkowej przez internet jest szybkie i wygodne, jednak aby usprawnić cały proces, warto wcześniej przygotować wszystkie dokumenty. Rozliczając PIT online, nie musimy posiadać kwalifikowanego podpisu elektronicznego, ponieważ weryfikacja podatnika następuje poprzez podanie odpowiednich danych. Jeśli więc już zbierzemy niezbędne informacje, musimy tylko wybrać program PIT i możemy przystąpić do wypełniania formularza.

E-deklarację składamy za pomocą specjalnych programów PIT. Na rynku dostępnych jest obecnie kilkanaście rodzajów oprogramowania do rozliczenia podatku, dlatego możemy wybrać to narzędzie, które odpowiada nam najbardziej. Formularz należy przesłać drogą elektroniczną, po wcześniejszej rejestracji na jednym z portali podatkowych lub poprzez aplikację ściągniętą na dysk komputera.

Jaki druk PIT wybrać?

Zanim zaczniemy wypełniać e-deklarację, musimy wybrać odpowiedni druk. Dwa najpopularniejsze formularze składane przez podatników w Polsce to PIT-37 oraz PIT-36. Kierując się wyborem druku, należy wziąć pod uwagę źródło uzyskiwanych dochodów. W dużym uproszczeniu, PIT-37 przeznaczony jest dla pracowników oraz zleceniobiorców, za których zaliczki na podatek oblicza i pobiera płatnik. Natomiast PIT-36 składają osoby uzyskujące dochody opodatkowane według skali (18-32 proc.) bez pośrednictwa płatnika.

Informacje podstawowe

Jeśli już wybraliśmy odpowiedni druk PIT, możemy przystąpić do wypełnienia e-deklaracji. Najważniejsze dane, jakich będziemy potrzebować to:

• imię
• nazwisko
• numer PESEL
• data urodzenia

Pozostałe informacje, niezbędne do złożenia deklaracji online znajdziemy w druku PIT-11, który powinniśmy otrzymać od pracodawcy, jeżeli pracujemy na etacie. PIT-11 to dokument zawierający dane o uzyskanych w trakcie roku przychodach, kosztach ich uzyskania, potrąconych zaliczkach oraz składkach na ubezpieczenie zdrowotne oraz ZUS.

W związku z tym, że osoby, które składają e-deklarację, nie muszą posiadać kwalifikowanego podpisu elektronicznego, powinny przygotować informację dotyczącą kwoty przychodu za 2016 rok, która znajduje się w deklaracji z 2017 roku. Wartość ta jest niezbędna w celu weryfikacji podatnika i poprawnego złożenia PIT-u przez internet.

Dokumenty upoważniające do korzystania z ulg podatkowych

W zależności od tego, z jakich ulg podatkowych chcemy skorzystać, będziemy potrzebować odpowiednich dokumentów. Będą to m.in.:

• imienne bilety okresowe
• potwierdzenia wpłaty oraz faktury za internet
• faktury za zakup leków oraz zaświadczenie od lekarza, że musimy je przyjmować
• potwierdzenie zapłaty składki za IKZE
• dane dzieci w przypadku ulgi prorodzinnej
• informacja komu i co podarowaliśmy w przypadku odliczenia darowizny

E-deklaracje - Najważniejsze terminy

E-deklarację podobnie jak PIT w wersji papierowej należy złożyć w odpowiednim terminie. Najpopularniejsze formularze za 2017 rok, czyli PIT-37 oraz PIT-36, należy złożyć do 30 kwietnia 2018 roku. Z kolei PIT-11, na podstawie którego wypełniamy deklarację, pracodawca ma obowiązek dostarczyć nam najpóźniej do 28 lutego 2018 roku.

Więcej informacji o e-deklaracjach można znaleźć m.in. na www.podatnik.info/program_do_pit/e-deklaracje - rodzaje dokumentów, terminy, instrukcja.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.