Czym kierować się przy wyborze krzesła do biurka?

poniedziałek, 15 stycznia 2018 r., 15:08
fot. nadesłane

Niestety, dzieci często prowadzą siedzący tryb życia. Zmusza je do tego szkoła, która wymaga od nich spędzania sporego czasu na siedząco podczas lekcji i przy odrabianiu pracy domowej. To także efekt korzystania z urządzeń, które nie wymagają aktywności fizycznej - komputera czy telewizora. W czasie wolnym dzieci też za dużo siedzą. Dlatego właśnie warto dobrze zastanowić się na wyborem odpowiedniego krzesła do biurka.

Dlaczego to takie ważne? Siedzący tryb życia może prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem. W wieku dziecięcym ciało rozwija się najszybciej, a więc i nawyki wówczas nabyte są mogą mieć bardzo poważne konsekwencje w późniejszych latach. Złe krzesło będzie miało wpływ na postawę i sylwetkę dziecka. Nie chodzi jednak tylko o kręgosłup. Konsekwencje siedzącego trybu życia mogą też prowadzić do wielu chorób układu krążenia, kostnego czy problemów z metabolizmem. Cukrzyca, nadwaga, nadciśnienie, problemy z krążeniem lub stawami - długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej ma ogromny wpływ na każdą z tych rzeczy.

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście większa aktywność ruchowa. Dziecko powinno być aktywne fizyczne. Dobrze jednak wszyscy wiemy, że nie zawsze jest to możliwe - choćby ze względu na liczbę godzin, którą trzeba poświęcić na odrabianie lekcji czy rozrywkę przed komputerem. Walcząc zatem na tym froncie, motywując dziecko do ruchu, dobrze jest zarazem zadbać o odpowiednie, ergonomiczne krzesło. Nie zapobiegnie ono wszystkim problemom, ale przynajmniej części może zapobiec. Część negatywnych efektów siedzącego trybu życia na zdrowie dziecka może ono też osłabić.

Jakie zatem powinno być idealne krzesło do pokoju dziecięcego do biurka? Jak w przypadku wszystkich krzeseł obrotowych, powinno ono zapewniać jak najwięcej opcji regulacji. Częściowo chodzi tu o to, aby dziecko mogło dopasować krzesło do swojej sylwetki i wzrostu. Częściowo jednak należy też brać pod uwagę koszta i myśleć przyszłościowo. Im młodsze dziecko, tym szybciej będzie rosło. A to oznacza, że jeśli nie chcemy zaraz po zakupie kupować kolejnego krzesła, trzeba wybrać taki model, by rósł wraz z dzieckiem.

Ponadto, należy pamiętać, aby sprawdzić jakość wykonania krzesło. Wiele modeli oferowanych w sklepach takich jak Centrum Krzeseł posiada specjalne atesty, potwierdzające bezpieczeństwo. Przekonać się o tym można choćby na stronie wspomnianego sklepu: https://www.centrumkrzesel.pl/pokoj-dziecka-/122/c. Kupując krzesło do biurka w pokoju dziecięcym należy więc o tym pamiętać. Warto też upewnić się, czy wybrany model jest wykonany z odpowiednich materiałów - takich, które zapewnią trwałość i wytrzymałość. Rodzic musi mieć pewność, że stelaż, podstawa jezdna i siedzisko nie zniszczą się w czasie użytkowania. Dlatego należy być ostrożnym z plastikami. Dobrze również będzie sprawdzić, czy krzesło nie ma czasem jakichś elementów metalowych, kanciastych lub wystających lub czy nie ma ostrych krawędzi. Materiał z jakiego wykonane jest obicie to kolejny aspekt, który warto mieć na uwadze. Ma on - wraz z wypełnieniem - zapewniać odpowiednią wygodę i komfort użytkowania. Dobrze też jednak jeśli nie zbiera kurzu, co ma szczególne znaczenie dla alergików. Łatwość utrzymania go w czystości też ma spore znaczenie.

Kupując krzesło do biurka w pokoju dziecięcym warto też zapytać o zdanie samego zainteresowanego. Spośród wielu modeli dostępnych na rynku dość łatwo wybrać model spełniający podstawowe wymagania ergonomii i bezpieczeństwa. Wymagania co do estetyki i wzoru na obiciu warto skonsultować z tą osobą, która najwięcej będzie z tego mebla korzystać.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.