Nietrzymanie moczu po porodzie - czy można mu zaradzić?

czwartek, 18 stycznia 2018 r., 13:21
fot. nadesłane

Ciąża i poród siłami natury mają ogromny wpływ na ciało kobiety. Wysiłek, jaki towarzyszy urodzeniu dziecka, może doprowadzić do nadmiernego rozluźnienia więzadeł i mięśni dna miednicy. W takim przypadku może pojawić się nietrzymanie moczu. Czy można mu zaradzić?

Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie

O nietrzymaniu moczu po porodzie mówi się, gdy nagłemu wysiłkowi, angażującemu mięśnie brzucha, towarzyszy wyciek niewielkiej ilości moczu. Kobieta mimowolnie oddaje mocz, gdy kicha, kaszle, głośno się śmieje lub dźwiga ciężkie przedmioty. Taka dolegliwość może występować już w czasie ciąży, kiedy rosnąca macica wraz z dzieckiem wywiera ucisk na pęcherz moczowy.

Nietrzymanie moczu jest krępującą i przykrą dolegliwością, która utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Kobiety wstydzą się, że popuszczają mocz, dlatego często zatajają swoje problemy przed lekarzem ginekologiem. Jeżeli problemy z nietrzymaniem moczu po porodzie zostaną zgłoszone lekarzowi prowadzącemu ciążę, ginekolog zaproponuje odpowiednie leczenie.

Co na nietrzymanie moczu, czyli jak wzmocnić mięśnie dna miednicy

Pierwszym sposobem na nietrzymanie moczu po porodzie jest wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla. Są to mięśnie dna miednicy, podtrzymujące narządy wewnętrzne i odpowiedzialne za zaciskanie zwieracza i cewki moczowej. Mięśnie Kegla ćwiczone przed porodem zmniejszają ryzyko pęknięcia krocza, ułatwiają poród i powrót do pełnej sprawności. Silne mięśnie dna miednicy chronią również przed pojawieniem się mimowolnego, wysiłkowego popuszczania moczu. Więcej o nietrzymaniu moczu po porodzie można przeczytać na serwisach poświęconych tej tematyce.

Mięśnie Kegla powinno się ćwiczyć poprzez ich rytmiczne zaciskanie i rozluźnianie. Podczas ćwiczeń kobieta powinna starać się zaciskać wyłącznie mięśnie dna miednicy bez zaciskania mięśni brzucha. Początkowo może być to trudne, jednak im silniejsze będą mięśnie Kegla, tym łatwiejsze będzie prawidłowe wykonanie ćwiczenia. Ćwiczyć powinno się kilka razy dziennie - jest to łatwe, gdyż zaciskanie mięśni dna miednicy można wykonywać nawet podczas pracy lub oglądania filmu.

Co na nietrzymanie moczu sprawdza się prócz ćwiczeń mięśni Kegla? Jeżeli wzmocnienie mięśni Kegla ćwiczeniami okazało się niewystarczające, ginekolog może zalecić wykonanie laserowej rewitalizacji pochwy i sromu. Zabieg ma na celu wzmocnienie ścian pochwy i mięśni dna miednicy, dzięki czemu znikają popuszczanie moczu i dyskomfort podczas stosunku płciowego. Laserowy zabieg jest polecany zwłaszcza wieloródkom, które przeszły ciężkie porody naturalne lub urodziły dzieci o wysokiej wadze.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.