Strażacy podsumowali miniony rok. Interweniowano ponad 2800 razy

sobota, 20 stycznia 2018 r., 18:19
fot. Longina Templin

Miniony rok dla strażaków powiatu kartuskiego nie był łatwy. Druhowie wyjeżdżali do akcji aż 2814 razy, to więcej o 237 interwencji niż w 2016 roku. Odnotowano 282 pożary. Miejscowych zagrożeń było 2476, a fałszywych alarmów aż 56 (to 7 więcej niż w 2016 r.). Strażacy interweniowali też przy zdarzeniach, w których zginęły 24 osoby. O wszystkich zadaniach minionego roku debatowano podczas dorocznej narady strażaków, która w tym roku odbyła się w sobotę w banińskim OSP.

Zrealizowane zadania w 2017 roku prezentowali: st. bryg. Edmund Kwidziński, prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Kartuzach oraz mł. bryg. Romuald Pituła, Komendant Powiatowy PSP w Kartuzach. Omówiono m. in. takie zagadnienia jak - pomoc dla OSP w związku z nawałnicą, szkolenie opiekunów MDP, szkolenie sędziów sportu pożarniczego, eliminacje OTWP oraz zawody gminne w sporcie pożarniczym OSP.

- Spotykamy się po raz kolejny w strażnicy OSP Banino, aby dokonać podsumowania realizacji zadań i funkcjonowania systemu ratowniczego w powiecie kartuskim w roku 2017 w zakresie ochrony przeciwpożarowej, którą społeczności lokalnej ośmiu gmin zapewniają samorządy - powiedział st. bryg. Edmund Kwidziński, prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Kartuzach.

- Nasza ocena obejmuje minione osiągnięcia i niedomagania i stanowi podstawę do kształtowania przyszłych kierunków działania. W mojej ocenie, pomimo pewnych braków, miniona kampania sprawozdawcza przebiegała w atmosferze społecznego uznania i zaufania, które jest udziałem wszystkich druhów naszych jednostek. Wasza wola działania wsparta potrzebą niesienia humanitarnej pomocy innemu człowiekowi stanowi najwyższą wartość całego związku i jest źródłem indywidualnej satysfakcji. Myślę, że powiat kartuski i jego mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie - dodał.

Strażacy interweniowali przy 2814 zdarzeniach. 282 razy gasili pożary. Miejscowych zagrożeń odnotowano 2476. Najwięcej wyjazdów ma na swoim koncie OSP Żukowo - 373. Ilość działań związanych z nawałnicami (od 10 do 30 sierpnia 2017) to - 686. Druhowie walczyli też z lokalnymi podtopieniami, a było ich 491.

Ze statystyk wynika, że samorządy bardzo dbają o strażaków. Na inwestycje wydano w 2017 roku 7 mln 648 tys. złotych. Najhojniejsza jest żukowska gmina, która przeznaczyła na inwestycje 2 mln 797 tys. złotych. Na drugim miejscu jest gmina Przodkowo - 1 mln 55 tys. złotych, a na trzecim gmina Chmielno - 1 mln 42 tys. złotych.

Do głównych inwestycji można zaliczyć "prezenty", którymi są cztery wozy ratowniczo - gaśnicze. Otrzymały je OSP Pomieczyno, Leźno, Mojusz i Brodnica Górna. Termomodernizację przeszły strażnice w Kożyczkowie i Miechucinie.

Dużo uwagi poświęca się Ogólnopolskim Turniejom Wiedzy Pożarniczej. W 2017 roku w eliminacjach powiatowych uczestniczyło 315 osób. Były to grupy od 10 do 19 lat.

Zasłużonym strażakom wręczono w minionym roku 24 złote medale, 31 srebrnych i 36 brązowych, a 51 strażaków otrzymało odznaczenia Strażak Wzorowy.

Członków OSP w ośmiu gminach jest aktualnie 2938. Największą ilością członków może poszczycić się kartuska gmina - 600 druhów. Na drugim miejscu plasuje się gmina Żukowo, która ma 446 strażaków.

- Nadal potwierdzam, że ekwiwalent pieniężny z tytułu udziału strażaków OSP w działaniach ratowniczych i szkoleniu nie jest pobierany indywidualnie, lecz przeznaczony na działalność statutową, a poszczególne gminy powiatu kartuskiego nadal nie obciążają się wzajemnie z tytułu działań ratowniczych oraz za działania ratownicze poza powiatem - podsumował szef kartuskich strażaków - zaakcentował st. bryg. Edmund Kwidziński, prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Kartuzach.

Wśród zaproszonych gości biorących udział w rocznej naradzie w zakresie ochrony pożarowej powiatu kartuskiego za rok 2017 była posłanka Dorota Arciszewska - Mielewczyk oraz przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego. Zabierający głos bardzo serdecznie dziękowali strażakom za ich społeczne działania. Szczególnie ciepłe podziękowania (po polsku i kaszubsku) przekazał Bernard Grucza, wójt gminy Sulęczyno, za udzieloną strażacką pomoc podczas sierpniowej nawałnicy.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.