O prężnym rozwoju Pomorza na noworocznym spotkaniu z przedsiębiorcami

wtorek, 23 stycznia 2018 r., 19:35
fot. MD-Z

We wtorek przedpołudniem w Kartuskim Centrum Kultury odbyło się doroczne spotkanie władz powiatu i gminy Kartuzy z przedsiębiorcami. Była to okazja, by podziękować im za dotychczasową współpracę m.in. wspieranie różnych inicjatyw, a także do podsumowań.

W spotkaniu, które gmina Kartuzy zorganizowała wspólnie ze starostwem uczestniczyli przedsiębiorcy działający na terenie gminy i powiatu, a także wicemarszałek Ryszard Świlski i poseł Stanisław Lamczyk.

Na początku spotkania burmistrz Mieczysław Gołuński poinformował zebranych o realizowanych i planowanych inwestycjach. Podkreślił, że w minionych dwóch latach gminie udało się pozyskać około 62,5 mln złotych ze środków zewnętrznych. Przedstawił m.in. jakie są warianty przebudowy ulicy Gdańskiej przy skrzyżowaniu z torami kolejowymi i ulicą Kościerską.

Starosta Janina Kwiecień pokrótce opowiedziała m.in. o inwestycjach w oświacie, rozwoju szkolnictwa zawodowego. Poinformowała również, że powiat kartuski zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii w rankingu związku powiatów polskich.

Interesujące statystyki i dane podał Ryszard Świliski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Podkreślił, że województwo pomorskie prężnie się rozwija, o czym świadczą m.in. wyniki najnowszych badań, które prezentują dane za 2016 rok.

- Ostatnie badania pokazują, że wzrost produktu krajowego w województwie jest najwyższy w skali całego kraju ze wzrostem o 4,5 proc. Województwo pomorskie jest czwartym, które jest najlepiej przygotowanym pod względem strategii gospodarki i planowania rynku pracy na 125 regionów w Europie - mówił wicemarszałek.

- 2016 rok to największa dynamika wzrostu zatrudnienia w województwie. To ponad 19 proc. - najwyższy wzrost zatrudnienia w skali całego kraju. W całym pomorskim jest dziś 49.000 osób bezrobotnych. To informacja z jednej strony bardzo dobra, ale z drugiej, z punktu widzenia przedsiębiorcy zła. Jeśli chodzi o kwestie migracji, to patrząc na to, co się dzieje na rynku pracy, mamy dwa elementy trudne. Pierwszy, z którym na pewno się państwo spotkali dotyczy tego, że w skali kraju tylko 4 proc. aktywnych zawodowo pracowników uczy się i dokształca. W skali Europy to 8 proc., natomiast w pomorskim jest to 5,9 proc. - mówił Ryszard Świlski.

Jak dodał, w 2017 roku osób z zagranicy, które chciały podjąć pracę na Pomorzu było 136 tys., w 2016 roku było ich 67. tys.

- Niestety z przykrością, muszę stwierdzić, że urząd wojewódzki i administracja rządowa w tej dyscyplinie życia gospodarczego nie zdają egzaminu. To bardzo przykre, bo widzimy problemy, z jakimi boryka się rynek pracy, chociażby z możliwościami i zgodami na pracę dla obywateli Ukrainy i Białorusi - powiedział wicemarszałek.

- Rok 2018 będzie dla nas rokiem bardzo ważnym. W ramach wszystkich środków unijnych, jakimi dysponujemy zakontraktowaliśmy 52 proc. wszystkich środków, podpisaliśmy 1386 umów na realizację projektów unijnych. To realizacja zadań najlepsza w skali kraju. To będzie trudny rok, pełen wyzwań dla samorządów, ale też dla przedsiębiorców - dodał.

Zbigniew Jarecki, prezes Kaszubskiego Związku pracodawców zaprosił wszystkich przedsiębiorców na spotkanie poświęcone RODO. Odbędzie się 1 lutego w restauracji Kaszubskiej.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.