IMGW ostrzega przed gołoledzią

wtorek, 23 stycznia 2018 r., 20:26
fot. archiwum

W nocy na Pomorzu prognozowane są marznące opady deszczu. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia. Przed skutkami gołoledzi przestrzegają też lokalni synoptycy.

- W nocy prognozowane są marznące opady powodujące oblodzenie jezdni i chodników. Warunki na drogach zrobią się bardzo trudne. Lokalnie opady mogą trwać nawet do godzin południowych - informuje Dawid Gackowski z Meteo Pomorze, biuro prognoz w Kościerzynie.

- Osoby starsze nie powinny bez konieczności wychodzić z domu. Kierowcom zaleca się dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków atmosferycznych, piesi powinni zachować większą ostrożność na oblodzonych chodnikach - przestrzega.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed prognozowanymi, postępującymi od zachodu, marznącymi opadami deszczu, powodującymi gołoledź wydał też Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. A to oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

W związku z możliwością wystąpienia gołoledzi, a co za tym idzie trudnymi warunkami na drogach, służby apelują do osób poruszających się pojazdami, aby dostosowały technikę jazdy oraz prędkość do warunków na drogach. Warto pamiętać także o tym, że gołoledź może pojawić się na drodze nawet wtedy, kiedy temperatura jest dodatnia, między innymi w lasach, w pobliżu zbiorników wodnych, a także na mostach oraz wiaduktach.

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje od godziny 1. w nocy do godziny 7. w środę, 24 stycznia.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.