Jakie kary grożą za brak wysyłki JPK

czwartek, 25 stycznia 2018 r., 11:05
fot. nadesłane

Prowadzenie działalności gospodarczej, nie należy do najprostszych zadań. Wymaga podejmowania ważnych decyzji oraz dbania o dostarczanie odpowiednich dokumentów. Przeoczenie niektórych z nich, może nieść za sobą przykre konsekwencje. Dlatego jak najwcześniej warto zapoznać się z systemem prawnym prowadzenia firmy. Jednym obowiązków jest dostarczenie JPK - Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jakie kary grożą za brak jego wysyłki?

Dostarczenie JPK do urzędu obowiązuje od stycznia 2018 roku. To dokument w wersji elektronicznej, zawierający informacje o podatniku, urzędzie skarbowym oraz danych o dokumentach sprzedażowych i zakupowych - czyli wszystkie szczegóły o działaniach gospodarczych firmy. Brak wysyłki JPK oraz zawarcie w nim błędnych danych, jest równoznaczne z niedopełnieniem obowiązków podatkowych. Takie postępowanie grozi nałożeniem grzywny, może być także uznane za przestępstwo skarbowe. Kara może odpowiadać nawet 120 stawkom dziennym. Za podanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym, dodatkowo grozi kara porządkowa oraz mandat z wykroczenie skarbowe.

JPK jest dużym problemem dla podatników, ponieważ można dostarczyć go jedynie drogą elektroniczną. Tutaj pojawiają się kolejne przeszkody, związane z brakiem odpowiedniego oprogramowania. W przypadku braku umowy z biurem rachunkowym, obowiązek wysłania JPK ciąży na przedsiębiorcy. W takim przypadku, warto skorzystać z programu do fakturowania JPK www.afaktury.pl Dzięki niemu, możliwe jest samodzielne generowanie faktur oraz skorzystanie z pomocy w prowadzeniu rachunkowości firmy.

Dostarczenie pliku JPK nie jest takie trudne i skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Korzystając z programu do fakturowania, każdy przedsiębiorca odnotowujący sprzedaż oraz koszty, może z łatwością samodzielnie wygenerować plik JPK i sprawdzić jego poprawność. Można także skorzystać z pomocy księgowej, która przejmuje wszystkie obowiązki dotyczące dostarczenia dokumentu w formie elektronicznej. Wówczas mamy pewność, że JPK jest wypełniony poprawnie i dostarczony na czas.

Unikanie dostarczania raportów JPK nie przyniesie niczego dobrego. Prędzej, czy później pojawią się sprzeczności związane z ilością przychodów i dochodów. Nie warto narażać się na problemy ze strony Urzędu Skarbowego. Wysłanie JPK w formie elektronicznej, niesie ze sobą pewne korzyści - porządek w dokumentach oraz ich archiwizację. W tym celu, warto korzystać z jednego programu do fakturowania. Dla przedsiębiorcy to ogromne ułatwienie w prowadzeniu dokumentacji, tworzeniu bazy kontrahentów i produktów, wystawiania faktur i kontroli dokumentów.

Konieczność składania JPK to dodatkowy obowiązek. Jednak wybranie odpowiedniego narzędzia do wystawiania faktur, może oznaczać rozwiązanie dotychczasowych przeszkód, związanych w prowadzeniem dokumentacji firmy. By w późniejszym czasie, nie pojawiły się żadne nieprawidłowości, warto prowadzić całą ewidencję sprzedaży, zakupów i towarów w jednym programie do fakturowania. W ten sposób, biurokracja związana z prowadzeniem działalności gospodarczej, stanie się o wiele prostsza niż dotychczas.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.