W GOK-u Chmielnie otwarto nowoczesną Pracownię Orange

sobota, 27 stycznia 2018 r., 11:02
fot. MD-Z

Telewizor, laptopy, konsola do gier i gry planszowe - w Gminnym Ośrodku Kultury w piątkowe popołudnie otwarto nowoczesną salę multimedialną, która służyć ma integracji i ułatwić mieszkańcom dostęp do nowych technologii. Pracownię Orange uruchomiono dzięki zaangażowaniu mieszkańców, którzy głosowali w konkursie zorganizowanym przez fundację.

W ramach trzeciej edycji projektu "Pracownie Orange", Fundacja Orange wybrała Chmielno i 25 innych miejscowości, w których stworzono nowoczesne wyposażone w sprzęt multimedialny świetlice.

Pracownia w Chmielnie nie powstałaby, gdyby nie zaangażowanie wielu osób. Najpierw grupa inicjatywna złożyła odpowiedni wniosek, który po wstępnej weryfikacji został poddany głosowaniu internautów.

- Spośród 211 takich zgłoszeń poprawnych pod względem formalnym, wybrano finałowe 63 najciekawsze koncepcje na utworzenie pracowni. 4 października Fundacja uruchomiła otwarte głosowanie internetowe, w którym mógł wziąć udział każdy powyżej 16 roku życia. Przez ponad dwa tygodnie, aż do 20 października grupy inicjatywne zabiegały o głosy, zarówno w internecie, jak i w "realu". Liczyła się ich inwencja i skuteczność w dotarciu do mieszkańców oraz sympatyków swojej miejscowości - przy odpowiedniej mobilizacji (można było głosować raz na dobę) kandydatura z małej wsi była w stanie przeskoczyć tę z relatywnie większej miejscowości - przypomina GOK.

26 października, po kolaudacji wszystkich głosów, Fundacja wybrała - zgodnie z założeniem - 26 nowych pracowni, które uzyskały najwięcej głosów. Grupa inicjatywna z Chmielna zmobilizowała lokalną społeczność do oddania łącznie 7622, unikalnych i zweryfikowanych głosów poparcia.

- Ta liczba robi wrażenie dopiero wtedy, gdy porówna się ją z ilością mieszkańców. Chmielno zamieszkuje 1,5 tys ludzi. Zestawiając to z sumą głosów (7622), daje to ponad 5 głosów na każdego mieszkańca - informuje GOK.

Świetlicę utworzono w specjalnie przystosowanej do tego sali. Wyremontowano i zaadaptowano na ten cel pomieszczenie po dawnym kinie, przylegające do sali widowiskowej chmieleńskiego domu kultury. Remont sfinansował GOKSiR.

W sali znajdują się laptopy z oprogramowaniem, bezpłatny internet, telewizor, drukarka ze skanerem, konsola do gier PS4 z zestawem gier.

- Pracownie Orange są miejscem, w którym poprzez twórcze inicjatywy, zachęcamy społeczności lokalne do zdobywania wiedzy, udziału w kulturze oraz budowania społeczności przy wykorzystaniu nowych technologii. Celem inicjatywy jest zapewnienie mieszkańcom lepszego dostępu do technologii, wzmocnienie ich cyfrowych kompetencji i stworzenie przestrzeni wspólnych działań - podkreślają inicjatorzy.

Pomysłów na to jak wykorzystać pracownię jest wiele. Już w poniedziałek odbędzie się w niej I Turniej FIFA. W poniedziałki odbywać się będą tam warsztaty dziennikarskie, GOK prowadzi też nabór na szkolenie komputerowe dla seniorów. Pracownia będzie miejscem przygotowywania chmieleńskiej reprezentacji do udziału w Odysei Umysłu, natomiast Mobilni Doradcy Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego będą wraz z pracownikami GOK-u prowadzić szkolenia i konsultacje dla organizacji pozarządowych. Pracownia będzie także służyć rolnikom z Gminy Chmielno podczas kampanii składania wniosków o dopłaty bezpośrednie (w tym roku wnioski składa się wyłącznie w wersji elektronicznej przesyłając je do ARiMR przez internet). 6 lutego pracownia będzie uczestniczyć w ogólnopolskiej akcji "Dzień Bezpiecznego Internetu".

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.