Dwukrotnie więcej ofiar śmiertelnych na drogach - policja podsumowała rok

wtorek, 30 stycznia 2018 r., 12:29
fot. internet/KPP Kartuzy

Spadek liczby rozbojów, kradzieży i przestępstw narkotykowych, więcej wypadków śmiertelnych, ale mniej w ogólnym zestawieniu - tak najkrócej podsumować można rok 2017 w policyjnych statystykach. W ubiegłym tygodniu w Komendzie Powiatowej Policji w Kartuzach odbyła się roczna odprawa, na której podsumowano minione dwanaście miesięcy.

Podczas rocznej odprawy kom. Andrzej Kiełkowski, komendant powiatowy Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach podsumował wyniki ubiegłorocznej pracy funkcjonariuszy tej jednostki. Przedstawił osiągnięcia poszczególnych pionów prewencji, kryminalnego i logistyki i podziękował za zaangażowanie i codzienną służbę na rzecz bezpieczeństwa policjantom i pracownikom cywilnym.

Więcej wypadków śmiertelnych

W 2017 roku na drogach powiatu kartuskiego doszło łącznie do 221 wypadków, to mniej niż przez ostatnie dwa lata. W 2016 r. było ich 239, natomiast w 2015 r. - 264. Niestety wzrosła liczba wypadków śmiertelnych - w szesnastu zdarzeniach zginęło 16 osób. W 2016 wypadków śmiertelnych było siedem, natomiast dwa lata temu aż 20. Spadła natomiast liczba rannych w wypadkach - było ich 297, dla porównania w 2016 - było ich 345, a w 2015 -341. W ubiegłym roku wzrosła liczba kolizji - odnotowano 1395 tego typu zdarzeń, to o 202 więcej niż rok wcześniej.

Najwięcej wypadków odnotowano na drodze wojewódzkiej nr 211. Na trasie Żukowo - Kartuzy, Sierakowice - Dolina Jadwigi było ich łącznie 48. Na krajowej 20, na trasie Chwaszczyno-Żukowo-Wieżyca, doszło z kolei do 35 zdarzeń, natomiast do 30 na drodze nr 224 (trasa Połęczyno - Egiertowo - Somonino - Kartuzy - Przodkowo - Pomieczyno). Na drodze nr 214 (Stężyca-Sierakowice - Pałubice) miało miejsce dziewięć wypadków, natomiast na W228 (Kartuzy-Sulęczyno) siedem, natomiast na K7 (Żukowo - Leźno) - cztery.

Mniej rozbojów i kradzieży

W 2017 roku, w porównaniu z rokiem 2016, odnotowano mniejszą liczbę rozbojów, kradzieży rozbójniczych i wymuszeń rozbójniczych. Zmalała również tzw. przestępczość pospolita. Zmniejszyła się liczba przestępstw z kategorii kradzieży z włamaniem, kradzieży cudzej rzeczy, kradzież samochodów. Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach, w ubiegłym roku wzrosła z kolei ilość zgłoszeń dotyczących niszczenia cudzej rzeczy.

W ubiegłym roku policjanci odnotowali mniej przestępstw narkotykowych w porównaniu do roku 2016. Na drogach zatrzymano 116 nietrzeźwych kierowców.

Jak informuje Jarosława Krefta, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach, w ubiegłym roku funkcjonariusze przeprowadzili łącznie 409 działań, akcji profilaktycznych. organizowali lub byli współorganizatorami 9 debat z mieszkańcami powiatu kartuskiego, a dzielnicowi uczestniczyli w 641 spotkaniach z lokalną społecznością, przeprowadzili 282 spotkania w szkołach z uczniami i rodzicami oraz 97 spotkań z kadrą pedagogiczną.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.