Materace - jak przedłużyć ich żywotność?

piątek, 2 lutego 2018 r., 10:21
fot. nadesłane

Zakup dobrego materaca, dobranego do indywidualnych potrzeb, to pierwszy krok do regenerującego i komfortowego snu. Ale żeby materace służyły nam przez długi czas i cały czas zapewniały wygodę oraz zdrowe warunki nocnego wypoczynku trzeba o nie właściwie dbać. Podpowiadamy jak dbać o materace, by zachowały swoje właściwości na długo.

Łóżko

Czasem, szczególnie będąc na etapie urządzania mieszkania lub domu, chcemy oszczędzić. Dlatego może się nam pojawić w głowie pomysł, aby zrezygnować z łóżka i położyć materac na podłodze. Nie warto tego jednak robić. Materace leżące na podłodze nie mają odpowiedniej cyrkulacji powietrza, przez co gromadzą wilgoć, w wyniku której w naszym materacu mogą mnożyć się zarodniki pleśni i grzybów.

Podstawą jest dobry stelaż łóżka, który nie tylko zapewni odpowiedni przewiew, ale także wpłynie na wygodę snu. Najlepszy jest drewniany stelaż z dużą ilością elastycznych listewek. Zapewni on nie tylko możliwość odprowadzania wilgoci i oddychanie materacowi, ale też wpłynie na optymalne podparcie ciała przez materac w trakcie snu.

Ochraniacze na materace

W specjalistycznych sklepach z materacami, takich jak Sleeptime.pl można kupić różne akcesoria chroniące materace przed brudem, wilgocią i uszkodzeniami. Z pomocą ochraniacza na materac można ochronić go przed zabrudzeniami, co jest szczególnie ważne, jeśli zdarza nam się w łóżku jeść i pić, ale także spać z małymi dziećmi lub zwierzętami. Taki ochraniacz można łatwo wyprać w pralce lub wymienić na nowy, co jest tańszą opcją niż wymiana całego materaca.

Czystość materaca

Od czasu do czasu warto też wyprać pokrowiec na materac zgodnie z zaleceniami producenta. Wiele rodzajów materacy umożliwia zdjęcie go i wypranie, choć nie jest to możliwe w każdym materacu. W przypadku plam należy użyć delikatnego detergentu. Obowiązkowe jest też regularne odkurzanie materaca. Należy to robić przynajmniej raz na miesiąc. W ten sposób redukujemy ilość martwego naskórka, roztoczy i kurzu, które gromadzą się na powierzchni materaca. Powinniśmy też wyrobić w sobie nawyk zwijania pościeli po wstaniu z łóżka tak, aby materac mógł odparować wilgoć. Pościel może wrócić na łóżko po kilkudziesięciu minutach. Warto w tym czasie przewietrzyć też pokój.

Przekładanie materaca

Materace należy co kilka miesięcy przekręcać o 180 stopni, jak również zamieniać strony jeśli kupiliśmy materac dwustronny. Materace, które są regularnie przekładane na dłużej zachowują swój właściwy kształt. Miejsca, które są wielokrotnie uciskane przez określoną partię ciała mają szansę powrócić do pierwotnego kształtu.

Korzystanie z materaca

Nigdy, jeśli zabrania tego producent, nie należy zaginać materaca, aby nie uszkodzić jego konstrukcji. Warto też unikać siadania na krawędzi łóżka. Siedzenie na krawędzi materaca może mieć na niego niekorzystny wpływ. Ponadto nie wolno używać materaca w charakterze miejsca do zabawy i trampoliny, jak to mają często w zwyczaju nasze dzieci. Taka zabawa może w szybki sposób doprowadzić do uszkodzeń zarówno sprężyn, jak i wkładu materaca.

Wymieniamy materace na nowe

Jeśli jednak mimo zabiegów pielęgnacyjnych widzimy, że nasz materac odkształcił się, ma widoczne zniszczenia albo po prostu nie zapewnia takiego komfortu jak dawniej, to nie wahajmy się wymienić go na nowy. Pamiętajmy, że materace nie są na całe życie i powinniśmy je zmieniać zarówno ze względów higienicznych, jak i ze względu na zmianę naszych indywidualnych potrzeb.

Materace mają zapewniać nam maksymalny komfort snu, dlatego warto dbać o ich stan, właściwie je pielęgnować, użytkować zgodnie z przeznaczeniem, a także co kilka lat wymieniać na nowe.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.