Przodkowo. Ferie w bibliotece z ciekawymi gośćmi, interesującymi zajęciami i konkursami

niedziela, 4 lutego 2018 r., 21:32
fot. Longina Templin

Przodkowska biblioteka na pierwszy tydzień zimowych ferii przygotowała dla najmłodszych swoich czytelników mnóstwo atrakcji. Każdego dnia odbyło się spotkanie z interesującą osobą. Ponadto przeprowadzano gry, zabawy, zajęcia manualne, prace plastyczne i konkursy. Za udział w tych ostatnich dzieci otrzymywały nagrody. Na zakończenie ferii w bibliotece była niespodzianka - występ teatru z Krakowa.

Codziennie odwiedzali bibliotekę interesujący goście. Dzieci miały okazję spotkać się z wójtem Andrzejem Wyrzykowskim, fryzjerką Anitą Czerwińską, policjantem Stanisławem Kusiakiem, księdzem Markiem Rekowskim i Różą Rzeszewicz, prezeską przodkowskiego oddziału ZKP. Celem spotkań było przybliżenie ich sylwetki i przedstawienie tego czym się na co dzień zajmują. Dzieci mogły zadawać pytania. Niektóre z nich potrafiły gości zaskoczyć.

Ponadto przygotowano dla uczestników spotkań różnorodne gry, zabawy, zajęcia manualne, prace plastyczne i konkursy. Wykonywały rzeczy z papieru, wstążek i kartonów. Powstawały torebki w kształcie serduszek, kwiaty na patykach, zakładki do książek i serduszka na zbliżające się walentynki. Pomiędzy zajęciami zachęcano dzieci do odrobiny gimnastyki i ruchu. Za udział w konkursach "zawodnicy" otrzymywali nagrody.

Fryzjerka Anita Czerwińska podczas trzygodzinnego pobytu w bibliotece wszystkim chętnym dzieciom robiła fryzury. Królowały misternie uplecione warkoczyki i koczki. Nawet chłopcy opuszczali bibliotekę w świetnie zrobionych kitkach.

W środowe przedpołudnie w bibliotece gościł dzielnicowy przodkowskiego posterunku aspirant Stanisław Kusiak, który rozpoczął spotkanie od krótkiego "wykładu" na temat bezpieczeństwa podczas ferii. Zachęcał też do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym pn. " Stok nie jest dla bałwanów". Tematem konkursu jest zilustrowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

Funkcjonariusz bardzo zainteresował dzieci akcesoriami policjanta - bronią, kajdankami, gazem obezwładniającym, pałką obronną i kamizelką kuloodporną. Miały one też do niego sporo pytań, a wśród nich były takie: ile lat pracuje w policji, dlaczego wybrał taki zawód, ilu już złapał złodziei, czy strzelał do przestępców, ulubiona książka z dzieciństwa oraz ulubiona piosenka.

Kolejnym gościem był ksiądz Marek Rekowski, który mówił dzieciom o obrzędach liturgicznych poza kościołem, a w piątek biblioteka gościła Różę Rzeszewicz, prezeskę przodkowskiego oddziału ZKP. Zapoznała ona dzieci z flagą, herbem oraz instrumentami kaszubskimi. Przeczytała też baśń po kaszubsku i po polsku.

Ostatnim akordem ferii był występ wszystkich dzieci na scenie. Każde z nich przygotowało własny repertuar. Były to głównie wiersze, piosenki, pokazy gimnastyczne a nawet pokaz iluzji. Wszyscy występujący zostali nagrodzeni. Ferie zakończyły się niespodzianką, którą był występ Teatru Duet z Krakowa. Aktorzy zaprezentowali przedstawienie oparte na kanwie utworu Juliana Tuwima - Słoń Trąbalski.

Przez cały czas trwania ferii pracowników biblioteki wspierały wolontariuszki: Natalia Klawikowska, Weronika Pionk, Aleksandra Toporek i Anna Toporek.

- W trakcie spotkań staramy się "przemycać" informacje o książce, w czym pomagają nam m. in. pytania do naszych gości o to, co czytają, jaki jest ich ulubiony bohater, autor bądź utwór. Nie bez znaczenia jest fakt, że rodzice przyprowadzając swoje pociechy na zajęcia do biblioteki, mogą zauważyć, że u nas coś interesującego się dzieje. Chcielibyśmy, aby naszą placówkę kojarzyli z miejscem, gdzie ich latorośle dobrze i ciekawie spędzają czas. W przygotowanych przez nas zajęciach brało udział ponad 40 osób każdego dnia. Były to dzieci od 5 do 13 lat - powiedziała Danuta Rzepka, dyrektorka Biblioteki Publicznej w Przodkowie.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.