Kolega sprawcy śmiertelnego potrącenia 76-latki z zarzutem poplecznictwa

środa, 7 lutego 2018 r., 14:36
fot. archiwum/KPP Kartuzy

Zarzut pomocy podejrzanemu w ucieczce z miejsca wypadku, w ukryciu pojazdu oraz usunięciu uszkodzeń powstałych w wyniku zdarzenia usłyszał kolega sprawcy piątkowego wypadku w Miechucinie, wskutek którego śmierć poniosła 76-letnia kobieta. Grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.

Kolejna osoba usłyszała zarzuty w związku ze śmiertelnym wypadkiem w Miechucinie. Koledze domniemanego sprawcy zdarzenia postawiono zarzut poplecznictwa.

- Mężczyźnie, który pomógł podejrzanemu w ucieczce z miejsca wypadku, w ukryciu pojazdu oraz usunięciu uszkodzeń powstałych w wyniku zdarzenia, prokurator zarzucił popełnienie czynu z art. 239 § 1 k.k., zagrożonego karą do pięciu lat pozbawienia wolności. Podejrzany nie przyznał się jego popełnienia. Prokurator zastosowała wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji - informuje prokurator Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Przypomnijmy, że do wypadku, wskutek którego śmierć poniosła 76-letnia kobieta, doszło w piątkowe popołudnie.

- Do zdarzenia doszło w okolicach przejścia dla pieszych i przystanku autobusowego. Jak ustalono, kierujący nie zachował w tym miejscu szczególnej ostrożności. Nienależycie obserwował drogę, znacznie przekroczył obowiązującą w terenie zabudowanym prędkość i nie dostosował jej do panujących warunków drogowych. W wyniku potrącenia kobieta doznała obrażeń ciała, w związku z którymi poniosła śmierć na miejscu. Kierujący zabiegł z miejsca wypadku - podaje gdańska prokuratura.

21-latek usłyszał zarzut umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym i nieumyślnego spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a następnie ucieczkę z miejsca zdarzenia. Zarzucone podejrzanemu przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż dwóch lat, do lat 12.

- Nadto prokurator zarzucił podejrzanemu popełnienie przestępstwa z art.162 § 1 k.k., to jest nieudzielenie kobiecie pomocy. To przestępstwo zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw. Złożył wyjaśnienia. Podał, że nie miał możliwości uniknięcia wypadku albowiem kobieta wtargnęła na jezdnię - informuje prokurator Grażyna Wawryniuk.

Sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec 21-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy.

Do sprawy będziemy wracać.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.