Grypa znów atakuje - liczba zachorowań wzrasta

piątek, 9 lutego 2018 r., 10:23
fot. archiwum

W ostatnich tygodniach na Pomorzu odnotowano znaczny wzrost zachorowań na ostre infekcje górnych dróg oddechowych, w tym grypę. Corocznie na przełomie stycznia i lutego, wirus ostro atakuje. Tylko w ostatnim tygodniu, w okresie od 1 do 7 lutego zarejestrowano 33.064 ostrych infekcji układu oddechowego, w tym przypadki podejrzeń lub rozpoznań grypy i zachorowań grypopodobnych.

Grypą można zarazić się bardzo szybko - drogą kropelkową, gdy osoba chora mówi, kicha lub kaszle bądź poprzez kontakt bezpośredni. Choroba rozwija się w ciągu 18 do 72 godzin od momentu wniknięcia wirusa do organizmu, trwa, jeśli nie dojdzie do powikłań około 7 dni. Objawia się wysoką gorączką, bólami mięśni i głowy, złym samopoczuciem, pojawia się m.in. kaszel, ból gardła i duszność. Grypę można pomylić z przeziębieniem, które wywoływane jest wirusami powodującymi stany podgorączkowe, rzadko gorączkę, bóle głowy, katar, kichanie, kaszel, ból gardła oraz oczu.

Grypy nie należy lekceważyć, gdyż może nieść z sobą poważne powikłania, prowadzące do zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Jest wyjątkowo niebezpieczna dla osób z przewlekłymi chorobami np. serca i płuc, a także dla cukrzyków, osób starszych, kobiet w ciąży lub małych dzieci. Dlatego też, gdy pojawią się pierwsze objawy, lepiej zrezygnować z pójścia do pracy, odwiedzić lekarza i kilka dni spędzić w łóżku.

Państwowa Inspekcja Sanitarna corocznie prowadzi monitoring zachorowań na grypę oraz ostre infekcje górnych dróg oddechowych. W okresie od 1września 2017 r. do 7 lutego 2018 r. zanotowano na terenie województwa pomorskiego 466.531 ostrych infekcji układu oddechowego, w tym przypadki podejrzeń lub rozpoznań grypy i zachorowań grypopodobnych. Tylko w ostatnim tygodniu, w okresie od 1 do 7 lutego zarejestrowano 33.064 tego typu przypadków.

Aby ustrzec się przed chorobą przede należy unikać kontaktów z osobami chorującymi. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów najlepiej zostać w domu, odwiedzić lekarza, i porządnie wykurować się przed powrotem do pracy.

Popularną metodą ochrony przed grypą jest też szczepienie. Szczepionkę należy zaaplikować najlepiej na początku sezonu grypowego, tj. w okolicach września i października. Specjaliści twierdzą, że taka szczepionka jest najlepszą ochroną przed zachorowaniem na grypę sezonową. Pozwala uniknąć bardzo ciężkich, poważnych dla zdrowia powikłań po grypie. Szczególnie polecana jest szczepienia osobom dorosłym z grup ryzyka, które cierpią na choroby przewlekłe, ale też osobom w starszym wieku.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.