Ergonomiczne wyposażenie miejsca pracy

sobota, 10 lutego 2018 r., 15:28
fot. nadesłane

Obecnie ogromna ilość miejsc pracy to stanowiska obejmujące pracę przy komputerze. Niestety to z pozoru lekkie i przyjemne miejsce może stanowić przyczynę poważnych problemów zdrowotnych.

Pracujesz w banku, agencji reklamowej, księgowości, urzędzie, biurze projektowym? Codziennie długie godziny spędzasz przy biurku, w pozycji siedzącej? Ta praca może poważnie zaszkodzić twojemu zdrowiu!

Czy ty też masz problem z chorobami pracowników biurowych?

Spędzając długie godziny w pozycji siedzącej, narażamy nasz kręgosłup na ogromne obciążenie. Większość osób pracujących przy biurku siada w tzw. pozycji gracza - czyli całe ciało pochylone do przodu, w kierunku monitora. A w miejscach pracy, w których można czuć się swobodniej, wielu pracowników przyjmuje często bardzo dziwne pozycje, opierając ciężar ciała na jednej stronie czy kładąc nogi na pobliskie krzesło, skręcając całe ciało. W ten sposób narażamy nasz kręgosłup na bardzo duże obciążenia, co w przyszłości może skutkować chorobami kręgosłupa i bólem. Co ważne, problem z kręgosłupem objawia się nie tylko sztywnością i bólem samego kręgosłupa, ale też problemem ze stawami, bólami głowy czy zaburzoną perystaltyką jelit.

Inną popularną chorobą wśród tej grupy zawodowej jest zespół cieśni nadgarstka. Choroba powoduje ucisk na nerw pośrodkowy w dłoni, co powoduje ogromny ból, a nieleczony może prowadzić do zaniku mięśni w obrębie kciuka oraz drugiego i trzeciego palca i osłabienia siły dłoni. Zaawansowaną chorobę leczy się operacyjnie.

Najlepsza profilaktyka to ergonomiczne miejsce pracy!

Lepiej zapobiegać niż leczyć - ta stara prawda jest idealnym odzwierciedleniem podejścia, które powinno charakteryzować nas wszystkich. Trudno jednak dbać o kręgosłup i prawidłową postawę jeśli nasze miejsce prace nie odpowiada niezbędnym normom. Na szczęście na rynku znajdujemy coraz więcej sprzętu odpowiadającego wymogom ergonomii miejsca pracy. Jeden z wiodących producentów na rynku, AJ Produkty, proponuje dostosowane do potrzeb pracownika biurko z regulowaną wysokością oraz dopasowane krzesło. W ten sposób możesz wyregulować oba sprzęty tak, by zająć zalecaną przez lekarzy pozycję - stopy oparte o podłoże, kręgosłup lekko wygięty do tyłu (kąt 90-110 stopni), ręce swobodnie na blacie biurka.

Nowością wśród lekarzy i fizjoterapeutów jest zalecenie by, jeśli to możliwe, pracować jakiś czas na stojąco. I tutaj biurko z regulowanym blatem również okazuje się wybawieniem - możemy podnieść je do tego stopnia, by swobodnie pracować stojąc przy nim. W ten sposób odciążamy nasz kręgosłup oraz nogi, które w wyniku nacisku podczas siedzenia mogą mieć problemy z przepływem krwi i limfy.

Do kompletu firma proponuje ergonomiczną mysz, ramię do monitora które pozwoli odpowiednio wyregulować jego ustawienie, podkładki na przedramię, odciążające nadgarstek (bardzo ważne przy zapobieganiu cieśni nadgarstka) oraz podnóżki. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda idealne ergonomiczne miejsce pracy, zobacz załączony film.

Co jeszcze możesz zrobić dla swojego zdrowia?

Jeśli twoja praca obejmuje 8h siedzenia przy biurku, pamiętaj, że masz zagwarantowane ustawowo 5 minut przerwy od komputera w każdej godzinie pracy. Wykorzystać tę chwilę by wstać, przejść kilka kroków by usprawnić krążenie i poprzeciągać się. Jeśli masz możliwość, zrób kilka przysiadów. Nie lekceważ tego - kilka minut poruszania nogami wspomoże przepływ limfy, a ćwiczenia rozciągające pomogą zapobiec ewentualnym bólom.

Drugą niezwykle istotną dla naszego zdrowia rzeczą jest codzienny ruch po pracy. Okazuje się, że osoby pracujące przy biurku powinny ćwiczyć codziennie przez minimum godzinę. Najlepiej, by był to pilates lub joga, które wzmacniają mięśnie grzbietu i brzucha, odpowiedzialne za prawidłową postawę. Naprzemiennie proponujemy ćwiczenia aerobowe, np. bieganie czy jazdę na rowerze. Świetnym sportem dla osób pracujących za biurkiem jest też pływanie, które nie tylko wpływa zbawiennie na kręgosłup, ale też relaksuje.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.