Żukowo. Zakończyły się dwutygodniowe zimowe ferie z OKiS-em

niedziela, 11 lutego 2018 r., 14:02
fot. Longina Templin

Żukowski Ośrodek Kultury i Sportu na tegoroczne ferie przygotował dla najmłodszych bardzo ciekawy program. Dzieci "zwiedziły" kilka europejskich państw. Zapoznały się z ich tradycjami, legendami i zwyczajami. Brały udział w zajęciach plastycznych i kulinarnych. Odbyły również wycieczki do Gdańska i Chmielna. Podsumowaniem ferii było stworzenie lapbooka - kompendium wiedzy o Polsce.

Na każdych spotkaniu prowadzano zajęcia plastyczne i gastronomiczne związane z wybranym krajem. Dzieci poznawały trochę historii i geografii, a pod okiem instruktorek przygotowywały najbardziej charakterystyczne potrawy dla danego kraju. Przez siedem dni podróżowały po Europie, w tym dwa dni zarezerwowane były dla Polski.

Obejrzały spektakl "Tramwaje" w Teatrze Miniatura w Gdańsku i odwiedziły park rozrywki Loopy’s World.

Uczestnicy ferii piekli holenderskie oliebollen - racuchy z jabłkami i poffertjes - mini naleśniki, czeskie knedle z owocami, belgijskie gofry i gorącą czekoladę. W dniu kiedy zdobywały wiedzę o południowej Polsce delektowały się oscypkami z żurawiną. Jedynie to danie zostało zakupione.

Podczas prac plastycznych wykonywały m. in. organzier na biurko, serce i tulipany z filcu, piórniki, zwierzęta w różnych formach technicznych, maskę karnawałową, lalkę kaszubską, koronkową serwetkę z papieru, butelki z kolorowym piaskiem i wiele innych rzeczy.

- W powiecie kartuskim nie było na ferie takiej oferty związanej z historią, geografią i tradycjami Staraliśmy się, by zajęcia były różnorodne, interesujące i dostosowane do wieku dzieci. Satysfakcjonuje nas fakt, że przygotowany przez nas program cieszył się dużym zainteresowaniem. Codziennie w zajęciach brało udział około 30 dzieci. Więcej było chętnych niż mieliśmy miejsc - powiedziała Monika Spychalska, zastępczyni dyrektorki OKiS-u.

Instruktorka Monika Wolf dodała, że w dniu dotyczącym Czech omawiano tradycje wielkanocne naszych południowych sąsiadów. Wykonano doniczkę o nazwie osetii. Z pianki powstał też słynny filmowy krecik. Ponadto dzieci zrobiły walentynkowe serce. Instruktorka wyznała, że chętnie sprawuje pieczę nad dziećmi, bo są bardzo zdolne, kreatywne i chętne do pracy.

Koordynatorką zajęć była Paulina Milczanowska przy współpracy instruktorów: Wiolety Krause, Moniki Wolf, Edyty Wrezy, Anny Kozakowskiej i Jacka Drążka.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.