Kocioł na ekogroszek czy kocioł na gaz ziemny?

wtorek, 13 lutego 2018 r., 08:56
fot. nadesłane

Częstym problemem przy wyborze metody ogrzewania domu albo firmy jest rodzaj kotła i paliwa. Jednymi z najczęściej porównywanych systemów ogrzewania są kondensacyjne kotły gazowe i podajnikowe kotły na ekogroszek. Na forach internetowych możesz znaleźć setki opinii użytkowników o zaletach oraz wadach obu tych rozwiązań. Które z nich wybrać?

Koszty ogrzewania oraz wygoda ogrzewania

Gdy porównujemy kotły na ekogroszek z kotłami gazowymi, to porównujemy zasadniczo dwie ważne różnice pomiędzy obydwoma systemami ogrzewania: koszty ogrzewania oraz wygodę użytkowania. Kocioł na ekogroszek jest niewątpliwie dużo tańszy w eksploatacji niż kocioł gazowy.

Jak duża jest różnica?

Dla domu, który ma powierzchnię 160 metrów kwadratowych, o standardowej izolacji cieplnej, zamieszkanego przez cztery osoby, roczne koszty ogrzewania budynku oraz ciepłej wody użytkowej kotłem na ekogroszek ( przykładowo o sprawności 88%), wyniesie 2429 zł. Natomiast kondensacyjnym kotłem gazowym, który ma wysoką sprawność użyteczną (108 procent)-4411 zł. Kocioł na ekogroszek oznacza ogrzewanie tańsze aż o 45 procent. W odniesieniu do nowego budownictwa, które ma podwyższoną izolację cieplną koszty ogrzewania będą stosunkowo niższe dla obydwu rozwiązań, ale różnica procentowa będzie taka sama.

Ogrzewanie gazowe to wygoda użytkowania

Użytkowanie kotła gazowego oznacza przede wszystkim ustawienie stałej temperatury, przeglądy techniczne (kominiarskie, gazowe), jak również okresowe czyszczenie oraz uiszczanie opłat za gaz. Użytkownik nie musi przez cały czas kontrolować kotła. Kotły gazowe nie wymagają również specjalnego pomieszczenia na instalację kotła oraz magazynowanie paliwa.

A jak jest z kotłami na ekogroszek?

Kotły na ekogroszek wymagają od użytkownika częstego czyszczenia retorty oraz komory spalania i uzupełniania paliwa w zasobniku raz na parę dni, potrzebują właściwego pomieszczenia na instalację kotła i magazynowanie materiału opałowego. Pozostała obsługa nie różni się bardzo od obsługi kotłów gazowych. Nowoczesne kotły na ekogroszek mają zaawansowane sterowniki elektroniczne, które w sposób w pełni automatyczny regulują pracę kotła, podajnika i pomp, które są wpięte w instalację centralnego ogrzewania. Można również zastosować regulatory pokojowe, moduły gsm oraz ethernet, które dają możliwość zdalnego kontrolowania kotła oraz w dużym stopniu zwiększają komfort jego użytkowania.

Ekologiczny kocioł

W erze powszechnego dbania o środowisko naturalne zaletą przy wyborze kotła może być również jego ekologiczność. Ekogroszek to paliwo o konkretnych parametrach. Warto kupić ten opał o najlepszych parametrach ( kaloryczność powyżej 26 MJ/kg, zawartość popiołu poniżej 7%, siarki poniżej 0,8%, popiołu ). W najnowszych piecach elektronicznie sterowany proces spalania drobnego węgla na retorcie oraz ceramiczne komory spalania gwarantują prawie bezdymne spalania oraz emisję pyłów nawet 70-krotnie mniejszą od klasycznych kotłów zasypowych. Kotły gazowe to większa wygoda użytkowania, a kotły na ekogroszek-tańsze ogrzewanie.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.