Kwiaty ogrodowe na każdą porę roku - co kwitnie w ogrodzie wiosną, latem i jesienią?

wtorek, 13 lutego 2018 r., 13:34
fot. nadesłane

Każdy miłośnik ogrodów chciałby, żeby jego ogród przez cały rok był piękny i kolorowy. Niestety czasem nie da się tego zrobić. Głównie mając na myśli zimę, która jest okresem snu wszelkiej wegetacji. Co jednak z resztą pór roku? Czy zaraz po przebudzeniu możemy zapewnić ogrodowi wielobarwność i estetykę i czy tuz przed snem wciąż może być piękny?

Kwiaty wiosenne

Zaraz po zimie, gdy śnieg jeszcze miejscami leży, a przymrozki wciąż czerwienią nam nosy, to w naszym ogrodzie powoli może zacząć się robić kolorowo.

Kwiaty wiosenne (czytaj więcej tu https://fajnyogrod.pl/porady/kwiaty-wiosenne-_t/) muszą to być odpowiednio dobrane rośliny, które zniosą jeszcze całkiem sporo niedogodności. Muszą to być kwiaty, które zniosą chłód i przymarzniętą glebę. Rośliny te wykształciły w sobie mechanizmy, które pozwolą przetrwać im braki w słońcu i nadmierną wilgotność w trakcie topnienia śniegu. Pierwsze kwiaty wiosenne to między innymi przebiśniegi, krokusy, przylaszczka, zawilec i wiele innych.

Z czasem, gdy wiosna staje się coraz cieplejsza i ma więcej słońca, budzi się wszystko do życia. Wówczas nasz ogród może zakwitnąć wszelkimi barwami. Sady i łąki zaczynają się zielenić, a drzewka pokrywają kwiaty. Jest to okres pełnej wegetacji, idealny na prace w ogrodzie i przesadzanie oraz sadzenie roślin. Już wtedy dobrze jest zabrać się za sadzenie kwiatów na lato.

Kwiaty letnie

Lato jest czasem, kiedy uwielbiamy spędzać na zewnątrz. Nie ma nic przyjemniejszego niż kawa wypita na ławeczce w ogrodzie.

Dlatego tak ważne jest, żeby uzbroić nasz ogród w kwiaty letnie (czytaj więcej o kwiatach letnich tu https://fajnyogrod.pl/porady/kwiaty-letnie-_t/). Tak samo jak w przypadku wiosny mogą to być kwiaty wielokolorowe, krzewy i drzewa. Różnorodność dostępnych wówczas kwiatów jest zaskakująco duża. Kwiaty letnie muszą jednak być odpowiednio przystosowane do warunków jakie panują na zewnątrz.

Latem wysoka temperatura jest raczej normą, choć nie zawsze. Zwłaszcza ostatnimi laty w Polsce ta pora roku potrafiła być dość chłodna. W związku z czym nasze roślinki muszą być przystosowane na zmienność temperatury. Jeśli są jednak bardzo wrażliwe na chłodniejsze wieczory, to należy odpowiednio o nie zadbać. Podczas lata zazwyczaj musimy również zaopiekować się roślinkami pod względem nawodnienia. Upalne długie lata mogą zbytnio osuszyć glebę. Należy wówczas podlewać lub zraszać nasz ogród i sad w takim celu, żeby roślinki miały z czego czerpać wodę i żeby nie uschły. To samo dotyczy się wyjałowienia ziemi spowodowanej wiecznymi ulewami i burzami.

Tak jak widać lato ma całkiem sporo wymagań względem roślin. Nasz ogród rozbarwią takie kwiaty jak hortensje, astry, lwie paszcze, goździki, malwy, nagietki i cale mnóstwo innych. Występują w bardzo różnych kolorach i odcieniach. Są zróżnicowane pod względem wielkości, kształtu czy zapachu. Sprawią, że nasz ogród stanie się kolorową dżunglą rozmaitości. Latem można również liczyć na kwitnące krzaki czy drzewa jak lipa. Gdy płynnie będą zamieniać swoje miejsca przekwitając partiami, wówczas czas przygotować się na jesień w ogrodzie.

Kwiaty jesienne

Jesień jest czasem powolnego przygotowywania się ziemi do snu. Jednak wrzesień i październik są często jeszcze ciepłe i na tyle łagodne, że możemy zachwycać się i umilać sobie czas spędzając go we własnym ogrodzie. Kwiaty jesienne (czytaj więcej o kwiatach jesiennych tu https://fajnyogrod.pl/porady/jesienne-kwiaty-_t/) przystosowują się jednak do zmienności temperatur, częstych opadów deszczu i powolnym brakiem odpowiedniej ilości słońca. Zatem kwiaty jesienne mają zazwyczaj drobne kwiatki i dużą powierzchnię zieloną. Czas jesieni jest czasem panowania ciepłych kolorów, i tak jest też w ogrodzie. Rozkwitają wówczas wszelkie byliny, astry, wrzosy i oczywiście chryzantemy.

Choć nadchodzą zimne wieczory, to popołudnia wciąż możemy spędzić w otoczeniu pięknych kwiatów w ogrodzie. Sprawmy, żeby nasz ogród powoli szedł spać i był piękny jak najdłużej. Nic bowiem nie upiększa tak domu z zewnątrz jak zadbany i kolorowy ogród.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.