Kąpiel - robisz to źle!

poniedziałek, 12 lutego 2018 r., 09:12
fot. nadesłane

Nie tylko Bambo z wiersza Tuwima bał się kąpieli. Nie przepadają za nią dzieci, które traktują ją jak przykry obowiązek zakłócający czas zabawy, a także większość osób starszych - głównie z powodów bezpieczeństwa, w obawie przez poślizgnięciem i upadkiem. Tymczasem, moment kąpieli można spędzić naprawdę pożytecznie, wykorzystując ją nie tylko na higienę, ale także na pielęgnację, która na pierwszy rzut oka może się wydać dość niekonwencjonalna.

Tradycyjnie, do wanny wypełnionej wodą dodaje się odrobinę płynu do kąpieli. Elementem bardziej pomysłowym jest niekiedy sól kąpielowa lub wszelkiego rodzaju bomby do kąpieli, których zadaniem jest nadanie wodzie koloru oraz stworzenie ogromnej piany. Jednakże, za takie kąpielowe dodatki trzeba niekiedy słono zapłacić. Niewiele osób jednak wie, że znacznie więcej wartościowych składników mają produkty, które każdy ma w swojej lodówce. Dodając do kąpielowej wody kilka specyfików można podnieść jej jakość i zadbać zarówno o zewnętrzną, jak i głębszą warstwę skóry.

Miód. Dodając do kąpieli miodu, opcjonalnie zmieszanego z mlekiem, zapewniamy skórze prawdziwy zastrzyk nawilżający i łagodzący. W zapisach historycznych, kąpiele z dodatkiem tego bursztynowego nektaru pojawiają się od ponad 10 000 lat. Kąpiąc się w wodzie z miodem można pobudzić krążenie krwi w ciele, a także zmniejszyć bóle reumatyczne. Po takiej kąpieli skóra będzie jedwabiście gładka i elastyczna.

Mleko. Zawierające wiele enzymów, soli mineralny, a także witamin mleko, także może stać się wspaniałym dopełnieniem kąpieli. O dobroczynnych właściwościach kąpieli mlecznych wiedziała już Kleopatra, dzięki której stały się one synonimem luksusu i elegancji. Nic dziwnego, że ten rodzaj dbania o skórę szczególnie przypadł do gustu królowej Egiptu. Dzięki zawartych w mleku proteinach skóra staje się nawilżona i zrelaksowana, gdyż mleko znane jest w kosmetyce jako specyfik regulujący zbyt duże napięcie mięśniowe. Dodatkową zaletą kąpieli mlecznych jest fakt, że łagodzą one poparzenia słoneczne i przynoszą ulgę skórze, która zbyt długo wystawiona była na działanie słońca.

Zielona herbata. Wrzucone do wanny torebki z zieloną herbatą zapewnią skórze prawdziwy detox, a zawarte w herbacie przeciwutleniacze mają działanie przeciwstarzeniowe. Wystarczy 5-10 torebek wrzuconych do napełniającej się wanny, aby uzyskać prawdziwie odmładzającą kąpiel.

Otręby. Dzięki ich obecności, w trakcie kąpieli pozbędziemy się martwego naskórka i odblokujemy zatkane pory. Otręby zadziałają zmiękczająco i pomogą w walce z rumieniem.

Imbir. Jako roślina o niezwykłych właściwościach leczniczych, imbir działa rozgrzewająco i przeciwobrzękowo. Dodając od kąpieli łyżkę posiekanego imbiru zafundujemy naszej skórze prawdziwy seans oczyszczający i odprężający.

Relaksująca wanna czy praktyczny prysznic?

Na opcję wanny oraz prysznica w jednej łazience można pozwolić sobie jedynie przy dużej powierzchni przeznaczonej na łazienkę. Często jednak musimy dokonać wyboru pomiędzy zamontowaniem wanny lub prysznica. W przypadku takiego wyboru ciężko brać pod uwagę cenę, ponieważ ceny obu przedmiotów, są do siebie bardzo zbliżone. Jeżeli więc cena nie odgrywa tak wielkiej różnicy spokojne skupić się można na innych cechach.

Wanna daje nam możliwość długich relaksujących kąpieli oraz staje się praktyczna, gdy w domu są małe dzieci. Zdecydowanie ułatwia to zadanie rodzicom. Wanna może mieć dodatkowe walory estetyczne, jeżeli wykonana jest z ciekawego materiału idealnie podkreślić potrafi wygląd łazienki. Czyszczenie powierzchni wanny jest dużo łatwiejsze i łatwiej zapobiec osadzaniu się kamienia.

Prysznic zapewnia szybkie poranne orzeźwienie oraz staje się bardziej wydajny, gdyż zużywamy mniej wody niż przy długich kąpielach w wannie. Kabina prysznicowa z pewnością zajmie mniej miejsca w łazience oraz staje się pomocna dla osób starszych. Prysznic uważany jest też za bardziej higieniczny od wanny jednak trzeba poświęcać więcej czasu na jego wyczyszczenie, a osadzanie się kamienia jest częstsze niż w przypadku wanny. Jeżeli ciężko zrezygnować nam z prysznica lub wanny rozwiązaniem może okazać się zamontowanie tzw. parawanu na wannowego. Daje to możliwość posiadania wanny, nad którą przymocowana do ściany jest słuchawka prysznica.

Więcej na stronie: Higieniczny.pl

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.