Frezarka jako narzędzie do obróbki skrawaniem

środa, 14 lutego 2018 r., 10:03
fot. nadesłane

To jeden z najpopularniejszych typów obrabiarek, z którymi wykonuje się proces tzw. skrawania. Narzędziem służącym do obróbki jest tutaj frez, który zgodnie z ruchem obrotowym, przesuwa si również względem materiału poddawanego obróbce.

Spotykamy frezarki w wielu rodzajach, z bardzo zróżnicowanymi parametrami. Przeważnie stosowane są frezarki typu pionowego i poziomego, a także tzw. uniwersalne. Frezowanie CNC w największej liczbie przypadków wykorzystujemy w obróbce różnego rodzaju płaszczyzn, rowków, zębatych kół lub nacinania gwintów.

Ruchem głównym wykonywanym podczas frezowania jest ruch obrotowy. Frezarki świetnie będą się sprawdzały zarówno pracując w dużych zakładach produkcyjnych, jak też mniejszych warsztatach. Zapewniają ogromne spektrum możliwości, praktycznie zaraz po tokarkach to najbardziej znane urządzenia, którymi wykonuje się obróbkę różnorodnych materiałów.

Frezarki klasyfikujemy zgodnie z ich budową. Mamy jednowrzecionowe i wielowrzecionowe warianty. Wrzecionowe we frezarce można umiejscowić na górze lub na dole, tu będziemy rozróżniali górnowrzecionowe i dolnowrzecionowe. Oba te typy znajdują specjalne zastosowanie do realizacji frezowania - zewnętrznego typu oraz wewnętrznego typu.

Gdy wybieramy frezarkę, przede wszystkim musimy spojrzeć na następujące parametry:

- rodzaj zastosowanego silnika napędowego
- masę oraz wymiary modelu
- wartość maksymalnych obrotów wrzeciona
- pozycjonowanie o charakterze powtarzalnym

Nie bez znaczenia pozostaje wyposażenie - zarówno to podstawowe, jak i to dodatkowe. Szczególnie przy zastosowaniu w większych produkcyjnych zakładach, frezarka musi mieć dużą moc i trwałość. Gdy wybieramy urządzenie, nie możemy więc pozwolić sobie na najmniejsze nawet wątpliwości w kontekście parametrów.

Najnowocześniejsze obrabiarki to frezarki CNC, z elektronicznym wyposażeniem. Zawdzięczają swoje zaawansowanie wielu szeroko zróżnicowanym funkcjom. Najczęściej wybiera się je w dużych zakładach produkcyjnych. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ cechują się one idealną, wytrzymałą konstrukcją.

Artykuł dostarczył sklep z elementami budowy maszyn i automatyki - Akcesoria CNC

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.