Chcesz wymienić piec na bardziej ekologiczny? Możesz dostać dotację

sobota, 17 lutego 2018 r., 08:39

Mieszkańcy gminy Kartuzy mogą starać się o dotacje na wymianę pieca węglowego na opalane biomasą, olejem opałowym, gazem ziemnym bądź na podłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dofinansowanie może wynieść od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Gmina prowadzi nabór w ramach programu "Czyste Powietrze Pomorza - edycja 2018" organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Dotację można pozyskać na wymianę kotła lub pieca węglowego na kotły piątej klasy opalane biomasą (dotyczy miejscowości na terenie gminy poza miastem Kartuzy), kotły opalane olejem opałowym lub gazem ziemnym, pompy ciepła (nie dotyczy pomp ciepła wykorzystywanych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej). Dofinansowanie obejmuje również możliwość podłączenia domostwa, dotąd ogrzewanego piecem węglowym, do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Co ważne, dofinansowaniu mogą podlegać wyłącznie kotły bądź piece węglowe, których dotąd nie wymieniano, jednak dotacja nie zostanie przyznana na wymianę kotła węglowego na ekogroszek.

Dofinansowaniu podlega wyłącznie całkowita wymiana ogrzewania węglowego na określone wcześniej źródła ciepła inne niż węglowe. Ogrzewanie budynku nowym piecem musi nastąpić w tym roku.

Maksymalna wysokość dotacji jest uzależniona od rodzaju stosowanego paliwa. Kwota dotacji może wynieść od 20 do 50 proc. udokumentowanych kosztów, lecz nie więcej niż do 5 tys. dla kotłów opalanych gazem, olejem opałowym lub na biomasę na jedno źródło ciepła zasilające pojedynczego odbiorcę, 12.500 zł w przypadku kotłowni zasilającej budynek wielorodzinny, w przypadku pomp ciepła - do 10 tys. zł na jedno źródło ciepła, natomiast w przypadku podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej - do 30 tys. zł na jeden węzeł o mocy do 30 kW wraz z przyłączem lub do 50 tys. zł na jeden węzeł o mocy powyżej 30 kW wraz z przyłączem.

Wnioski można składać od 20 lutego do 20 kwietnia 2018 r. Te, które zostaną złożone poza okresem naboru będą wpisywane na listę rezerwową (rezerwowy nabór trwać będzie do 30 października 2018 r.).

Formularze wniosków i szczegółowy regulamin naboru dostępne są tutaj.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.