Kartuzy. Obchody 80. rocznicy śmierci Aleksandra Majkowskiego

niedziela, 18 lutego 2018 r., 15:06
fot. MD-Z

W niedzielę w Kartuzach odbyły się obchody upamiętniające 80. rocznicę śmierci Aleksandra Majkowskiego. Jeden z najwybitniejszych działaczy kaszubskich, autor "Życia i przygód Remusa" zmarł 10 lutego 1938 roku. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarnych, członkowie oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz młodzież.

Obchody 80. rocznicy śmierci Aleksandra Majkowskiego połączono z obchodami 98. rocznicy włączenia Kaszub do Macierzy i wkroczenia wojsk gen. Hallera do Kartuz, która przypadała 8 lutego. Najpierw uczestnicy uroczystości spotkali się pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, a następnie udali się na mszę św. do kolegiaty. Po niej wszyscy udali się na cmentarz na grób śp. Aleksandra Majkowskiego. Tam Brunon Cirocki, założyciel "Remusowego Kręgu" odczytał fragment "Życia i przygód Remusa". Przedstawiciele poszczególnych organizacji złożyli na grobie działacza kwiaty i znicze.

- W imieniu swoim i starosty dziękuję, że tak licznie możemy uczcić pamięć Aleksandra Majkowskiego, bardzo związanego z Kartuzami. Tą dzisiejszą uroczystością wspólnie ze starostą i powiatem rozpoczynamy obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Będziemy kontynuować różne uroczystości wspólnie w mieście i w powiecie, by uczcić wolną i niepodległą Rzeczpospolitą. Mam nadzieję, że w tym roku spotkamy się jeszcze wiele razy - mówił Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz.

W kolejnej części obchodów wszyscy przemaszerowali do Kartuskiego Centrum Kultury, gdzie Łukasz Grzędzicki wygłosił prelekcję na temat gen. Józefa Hallera, natomiast prof. dr. hab. Józef Borzyszkowski przybliżył zebranym postać Aleksandra Majkowskiego.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.