Astma alergiczna - choroba XXI wieku

poniedziałek, 19 lutego 2018 r., 09:31
fot. nadesłane

Na całym świecie na astmę choruje ponad 300 milionów ludzi - niezależnie od wieku, płci i rasy. W Polsce szacuje się, że mamy prawie 2 miliony astmatyków. Część z nich cierpi na astmę alergiczną, której przyczyną powstania jest nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego pacjenta na czynnik alergiczny, tj. alergen.

Uciążliwa choroba

Czy astma alergiczna jest groźna? To choroba, która powoduje kłopoty z oddychaniem, duszący kaszel, a także duszności, prowadzące do niebezpiecznego spadku saturacji u człowieka. Powodem powstania astmy alergicznej jest substancja uczulająca. W kontakcie z alergenem organizm astmatyka reaguje w sposób nadmierny. Substancja ta może być z pozoru całkowicie nieszkodliwa, ale układ immunologiczny chorego identyfikuje ją jako wroga, którego jak najszybciej trzeba zwalczyć.

W przebiegu astmy alergicznej alergen powoduje charakterystyczną reakcję ze strony dolnych dróg oddechowych człowieka.

Jak rozpoznać astmę alergiczną?

Objawy astmy alergicznej najczęściej są tożsame do tych, które daje astma zwykła. Wśród charakterystycznych objawów obu schorzeń należy wymienić:

- duszności,
- duszący kaszel,
- świszczący oddech,
- charczenie,
- napady kaszlu - zwłaszcza w nocy czy w czasie wysiłku fizycznego,
- ucisk w klatce piersiowej,
- krótki, szybki i urywany oddech.

Takie objawy powinny być zgłaszane lekarzowi, który skieruje na odpowiednie badania oraz na wizytę u specjalisty - alergologa lub pulmonologa. Ignorowanie symptomów choroby może doprowadzić do poważnych powikłań, w tym nawet do śmierci pacjenta.

Najczęstsze alergeny

Właściwie wszystko może wywołać reakcję alergiczną w postaci objawów astmy, ale najczęściej chorzy są uczuleni na dym tytoniowy, roztocza, pyłki drzew i traw, sierść zwierząt domowych, zanieczyszczenia powietrza, w tym pył zawieszony oraz silne, duszące zapachy. Przebywanie na przykład w towarzystwie osoby palącej może zakończyć się dla alergika napadem astmatycznym.

Powikłania nieleczonej astmy alergicznej

Nieleczona astma alergiczna może doprowadzić do niewydolności oddechowej, przerostu oskrzeli, pogorszenia pracy serca, a nawet do groźnego wstrząsu anafilaktycznego. Wstrząs rozpoznaje się po takich objawach jak kaszel, niepokój, obrzęk twarzy czy trudności z połykaniem. Mogą wystąpić też objawy nieswoiste wstrząsu anafilaktycznego, takie jak biegunka, pokrzywka i bełkotliwa mowa. Wstrząs zagraża życiu chorego, dlatego konieczne jest natychmiastowe zapewnienie fachowej opieki lekarskiej takiej osoby.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.