ABC ubezpieczenia kampera

poniedziałek, 19 lutego 2018 r., 10:50
fot. nadesłane

Kamper, podobnie jak każdy inny samochód, musi być ubezpieczony. Obowiązkową polisą jest OC, warto jednak zastanowić się także nad innymi propozycjami firm ubezpieczeniowych, a nawet nad ich pakietem.

Wyjazdy na wakacje kamperem lub samochodem z przyczepą kempingową są bardzo popularne w wielu krajach zachodnich. W Polsce moda ta dopiero raczkuje, ale zaobserwować można stopniowy wzrost zainteresowania karawaningiem. Wypożyczenie kampera lub co najwyżej zakup auta używanego jest znacznie popularniejszą opcją niż nabycie własnego, nowego pojazdu. Dzieje się tak dlatego, że koszt nowego kampera jest bardzo wysoki - ceny za pojazd średniej klasy zaczynają się od 100 tys. zł (źródło: https://www.forbes.pl/auto/ile-kosztuje-nowy-kamper-za-duzo-polacy-kupuja-uzywane/enqhf76). Pamiętajmy też o kosztach stałych, czyli utrzymaniu kampera: przeglądach, renowacji wnętrz i ubezpieczeniu.

Obowiązkowe OC

Wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej to obowiązek każdego kierowcy. Koszty polisy są zróżnicowane w zależności od firmy, dotyczy to zwłaszcza kamperów. Pojazdy te mają rozmaite rozmiary, choć wielu kierowców nabywa takie, które posiadają homologację samochodu o masie do 3,5 t. Kamper zarejestrowany jako samochód osobowy zostanie objęty bowiem inną składką niż auto specjalne (kempingowe) czy ciężarowe. Ponadto brana jest pod uwagę powierzchnia kampera i pojemność jego silnika. Nie bez znaczenia jest wiek i doświadczenie kierowcy, jego dotychczasowa bezkolizyjna jazda, a także miejsce zamieszkania czy dotychczasowy przebieg prowadzonego auta. Taniej wychodzi też kolejny rok ubezpieczenia w tej samej firmie (kontynuacja). Reasumując, najniższe składki dla popularnych, niezbyt dużych kamperów (np. na bazie podwozia Fiata Ducato) wyniosą nie mniej niż 500 zł, ale mogą niestety wynieść znacznie więcej.

Nie tylko OC?

A jeśli chcemy wykupić nie tylko OC, ale także inne polisy? Autocasco przyda się dla spokoju ducha kierowcy - kamper to w końcu pojazd nietani, a właściciel nowego auta powinien bardzo poważnie pomyśleć o takiej opcji. W razie rozmaitych awarii przyda się też Assistance. Możemy pomyśleć także o NNW oraz ubezpieczeniu turystycznym, zwłaszcza jeśli udajemy się naszym kamperem za granicę. W krajach zachodnich istnieją firmy ubezpieczeniowe specjalizujące się w ubezpieczeniach samochodów kempingowych (motor home insurance), np. brytyjska Motorhome Protect. Jednak i u nas można przy odrobinie szczęścia znaleźć atrakcyjny pakiet polis dla kampera. Miejmy nadzieję, że wraz ze wzrostem zainteresowania karawaningiem w naszym kraju, takich ofert także będzie przybywać.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.