Za tydzień wyrok WSA ws. obwodnicy metropolitalnej

poniedziałek, 19 lutego 2018 r., 12:23
fot. nadesłane/UG Żukowo

Przed tygodniem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrzył sprawę decyzji środowiskowej dla budowy Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Wyrok ma zostać ogłoszony we wtorek, 27 lutego.

- 13 lutego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpoznawał sprawę ze skarg Gminy Kolbudy i innych na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 15 stycznia 2016 r. w przedmiocie ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej o parametrach drogi ekspresowej wraz z przebudową linii wysokiego napięcia w przebiegu wyznaczonym korytarzem wariantu LA OMT (Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej) + LA OŻ (Obwodnica Żukowa) - czytamy w wydanym przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie komunikacie.

Publikacja orzeczenia ma nastąpić we wtorek, 27 lutego.

Dodajmy, że w rozprawie uczestniczyli burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski oraz poseł Stanisław Lamczyk.

Przypomnijmy, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie już po raz drugi rozpoznaje sprawę decyzji środowiskowej dla budowy Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Pozytywną decyzję środowiskową zaskarżyło pięć podmiotów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał im rację. Z orzeczeniem sądu nie zgadzał się jednak Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który w grudniu 2016 roku złożył kasację od tegoż orzeczenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten uchylił orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

We wrześniu głosami swoich przedstawicieli na posiedzeniu Komitetu Monitorującego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, rząd Prawa i Sprawiedliwości wykreślił projekt budowy Obwodnicy Metropolitalnej z listy dużych projektów. Ponadto ważą się też losy pozostałych odcinków S6 Koszalin-Słupsk oraz Słupsk-Lębork.

Warto dodać, że Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, w ramach którego planowana jest budowa obwodnicy Żukowa i węzła w Chwaszczynie stanowi szczególnie istotne zadania dla rozwoju regionu Pomorza i Kaszub. Znacząco usprawni i odciąży dotychczasowy ruch z Trójmiasta i okolic na Kaszuby. Zwłaszcza planowana część obwodnicy Żukowa od strony wschodniej z drogi krajowej nr 7 do drogi krajowej nr 20 w kierunku Kościerzyny ma być remedium na niewydolny już dziś układ komunikacyjny.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.