Trwa budowa przedszkola w Sierakowicach. Kiedy otwarcie?

wtorek, 20 lutego 2018 r., 09:45
fot. DS

Obiekt całkowicie energooszczędny, który pomieści 200 dzieci. Do tego dwa place zabaw i mała sala gimnastyczna. Powstające przy ulicy Spacerowej drugie samorządowe przedszkole w Sierakowicach ma zostać otwarte we wrześniu.

Budowa drugiego przedszkola w Sierakowicach była konieczna. Budynek mieszczący się przy ulicy Kubusia Puchatka już w tym roku nie pomieścił wszystkich podopiecznych. Dwa oddziały przedszkolne zostały tymczasowo przeniesione do sąsiedniej szkoły podstawowej.

Nowo powstający budynek przy ulicy Spacerowej ma zaspokoić te potrzeby. Do nowego przedszkola przyjętych może zostać nawet 200 dzieci w wieku 3 - 5 lat. Tak jak w przypadku Szkoły Podstawowej nr 2, przy zapisach będzie obowiązywała rejonizacja.

Budowa przebiega bardzo intensywnie, a planowo ma zakończyć się jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Jak zapewnia Tomasz Maszke, kierownik referatu ds. Unii Europejskiej, tempo budowy nie zaszkodzi jakości wykonania inwestycji. Przedszkole zostanie wybudowane z wykorzystaniem nietradycyjnych technologii, z gotowych prefabrykantów, co daje możliwość wykonania w przeciągu kilku miesięcy.

Budynek ma być przede wszystkim energooszczędny. Mimo, iż koszt jego wykonania szacowany na 9,7 mln złotych, w perspektywie lat ma on przynieść gminie spore oszczędności. W całości wyposażony będzie w odnawialne źródła energii, a zastosowanie ogrzewania geotermalnego oraz fotowoltaiki, ma zbilansować zapotrzebowanie energetyczne do zera.

Przedszkole pomieści osiem oddziałów, w każdym 25 dzieci. Oprócz tradycyjnych sal, pomieszczeń socjalnych i sanitarnych, zaplanowano też małą salę gimnastyczną oraz dwa place zabaw. Jeden zewnętrzny, drugi wewnątrz na stropie dachu na pierwszym piętrze budynku.

Aktualnie została wylana płyta fundamentowa, na której postawione zostaną gotowe konstrukcje. Ich wykonaniem zajmuje się firma zewnętrzna. Powstaną one w przeciągu 1,5 miesiąca i tyle samo zajmie ich mocowanie. Jak dodaje Tomasz Maszke, w przypadku takich budów, dużo łatwiejsze są też prace wykończeniowe, których nie ograniczają np. mokre żelbetowe elementy.

Jedynym ograniczeniem dla powstającego przedszkola jest kwestia dróg dojazdowych. Wąska ulica Spacerowa została przekształcona już w drogę jednokierunkową. Powstaną też nowe miejsca parkingowe, jednak nie zmienia to faktu, że spore natężenie ruchu w tym miejscu może spowodować problemy komunikacyjne. Zweryfikować będzie można to we wrześniu, po otwarciu przedszkola.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.