Zdrowa dieta czy intensywne ćwiczenia - co pozwoli Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę?

wtorek, 20 lutego 2018 r., 11:33
fot. nadesłane

Współczesne trendy promują bycie szczupłym. Zgrabna sylwetka to wyznacznik atrakcyjności. Ale warto pamiętać, że właściwa masa ciała jest przede wszystkim kwestią zdrowia. I tutaj pojawia się dylemat: zdrowa dieta czy intensywne ćwiczenia? Która droga przynosi lepsze efekty w odchudzaniu i utrzymaniu wymarzonej sylwetki?

Zdrowa dieta to nie chore wyrzeczenia

Podstawowym problemem z utrzymaniem diety jest postrzeganie jej jako pasma niekończących się wyrzeczeń. Jednak zdrowa dieta to nie głodówka. Świetnym sposobem, żeby dowiedzieć się więcej na temat zdrowej diety jest skorzystanie z konsultacji w sieci Centrów Dietetycznych Naturhouse - ich adresy znajdują się na stronie https://naturhouse-polska.pl/adresy-centrow-nh/.

Po wykonaniu prostych pomiarów (określenie BMI, ustalenie poziomu płynów metabolicznych w organizmie i zawartości tkanki tłuszczowej) oraz rozmowie na temat stanu zdrowia i dotychczasowych nawyków żywieniowych, dietetyk przedstawi dopasowany plan żywieniowy. Dzięki pomocy specjalistów każdy może przekonać się, że zdrowa dieta jest przede wszystkim odpowiednio zbilansowana i pełnowartościowa. Oczywiście, są nawyki i produkty, z których trzeba zrezygnować, aby odchudzanie przyniosło efekty. Jednak ich miejsce zajmą nowe, a kiedy ich stosowanie przyniesie satysfakcję, będzie to najlepszą motywacją do pozostania im wiernym.

Trening ponad wszystko?

Na przełomie XX i XXI wieku rzadko słyszało się o osobach, które regularnie uprawiają sport, a jednak problem nadwagi nie był tak powszechny jak dziś. Ostatnia dekada wykreowała myślenie, w którym intensywny wysiłek fizyczny wydaje się niezbędny dla odzyskania i utrzymania szczupłej sylwetki. Dzieje się tak między innymi dlatego, że nasze życie jest naznaczone ciągłym pędem - każda chwila musi być wypełniona jakąś formą aktywności.

Trening to działanie, które widać, a zachowanie diety często jest postrzegane jako strata czasu. Dlaczego? Ponieważ wymaga zrezygnowania z fast foodów i zaspokajania głodu gotowymi i wysoko przetworzonymi produktami, które można spożyć dosłownie w biegu. Łatwiej wygospodarować godzinę dziennie na "wyciskanie" na siłowni, niż zachowanie stałych pór posiłków. Nie można jednak zapominać, że aktywność fizyczna wzmaga apetyt (organizm chce na bieżąco uzupełniać braki energetyczne, jakie poniósł w trakcie wysiłku). Żaden trening nie przyniesie pożądanych rezultatów, jeśli na miejsce spalonych kalorii będziemy dostarczać tyle samo (lub więcej) nowych.

Złoty środek

Jak osiągnąć wymarzoną sylwetkę? Poprzez intensywne ćwiczenia czy stawiając na zdrową dietę? Jak zwykle w takich dylematach - idealne rozwiązanie tkwi gdzieś pomiędzy dwoma wariantami. Jednak, szala przechyla się na korzyść zdrowej - czyli właściwie dopasowanej - diety. Dzięki jej przestrzeganiu ćwiczenia wcale nie muszą być wycieńczające. Większość specjalistów od zdrowego trybu życia popiera stanowisko, że wystarczy stosować godzinny trening trzy razy w tygodniu. Już to pozwoli cieszyć się rezultatami zdrowej diety. Aby poznać, jaka dieta będzie najlepsza - warto skorzystać z pomocy dietetyka, zaś przed podjęciem jakichkolwiek treningów należy skonsultować się ze swoim lekarzem internistą. Dlaczego? Ponieważ zarówno dieta, jak i ćwiczenia, mają być drogą do wymarzonej i przede wszystkim zdrowej sylwetki.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.