Gmina Sierakowice zadłuża się, by móc realizować inwestycje

środa, 21 lutego 2018 r., 14:15
fot. archiwum/MD-Z

Gmina Sierakowice zwiększyła swoje zadłużenie, aby móc zrealizować zaplanowane na ten rok inwestycje. Emisja obligacji na łączną kwotę 9,5 mln złotych ma dofinansować m.in. budowę przedszkola, przystani kajakowej oraz budowę dwóch dróg gminnych.

Decyzją rady gminy wyemitowanych zostanie 9.500 obligacji o wartości nominalnej 1.000 zł każda, na łączną kwotę 9,5 mln zł.

- Robią tak wszystkie samorządy, które chcą mieć źródło zewnętrzne finansowania. Obligacja to jest kupienie pieniądza na rynku, a że pieniądz w formie obligacji jest najtańszy, tańszy od kredytu czy pożyczki. Kupuje się tam gdzie jest taniej - tak decyzję rady podsumowuje zastępca wójta gminy Sierakowice, Zbigniew Fularczyk.

Środki zostaną przeznaczone na dofinansowanie pięciu gminnych inwestycji. Na budowę drogi relacji Jelonko - Tuchlino oraz ulicę Kopernika w Sierakowicach, przeznaczono 2,3 mln. Kolejna zaplanowana drogowa inwestycja to odcinek trasy Sierakowice - Ciechomie - Kamienica Królewska. Na ten cel gmina chce przeznaczyć z obligacji 2 miliony złotych. Budowa stanicy kajakowej i żeglarskiej w Gowidlinie w ramach projektu "Pomorskie Szlaki Kajakowe" pochłonąć ma 1,7 mln zł. Kolejny milion przeznaczony zostanie na rozbudowę i przebudowę systemu odbioru, odprowadzania i oczyszczania wód opadowych i roztopowych wraz z budową zbiorników retencyjnych w Sierakowicach.

- Próbujemy związać cały budżet gminy, nie wystarcza środków własnych przede wszystkim na inwestycje, które będą prowadzone z udziałem środków unijnych. Z naszego doświadczenia wynika, że obligacje to jest najtańszy pieniądz, który możemy pozyskać na rynku - dodaje skarbnik gminy, Mariola Klinkosz.

Największą część pochłonie dofinansowanie budowy przedszkola samorządowego w Sierakowicach, bo aż 2,5 mln złotych. Na inną pomoc finansową w przypadku budowy placówki, prawdopodobnie nie ma szans.

- Wszystko wskazuje, że będziemy robić to ze środków własnych. Pan wójt wystosował pismo do premiera z wnioskiem o dofinansowanie z dotacji ministerstwa, ale na dzień dzisiejszy jeszcze odpowiedzi nie ma - podsumowuje skarbik gminy.

Emisja obligacji zostanie przeprowadzona do końca roku. Tym samym na koniec 2018 roku zadłużenie gminy wyniesie 34.750.000 zł.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.