Żukowo. Ruszyła rewitalizacja starego centrum Żukowa

środa, 21 lutego 2018 r., 17:31
fot. Longina Templin

Pierwszym planowanym zadaniem w ramach odbudowy dawnego serca miasta jest rozpoczęta już adaptacja przestrzeni przy kościele WNMP w Żukowie. Istniejący tam stawek zostanie oczyszczony. Nad zbiornikiem wodnym powstanie drewniany pomost z ozdobną balustradą, a na kamiennym placu stanie drewniana wolnostojąca altana. Powstanie też mała architektura. Teren będzie pełnił funkcję miejskiego parku.

- Zaczęliśmy pierwsze z trzech zadań rewitalizacyjnych, czyli zagospodarowanie przestrzeni przy klasztorze pod przestrzeń publiczną ogólnoparkową wraz z małą architekturą. Miejsce, na którym znajduje się stawek, należy do parafii. Ona też użyczyła ten teren gminie i jest naszym partnerem w tym przedsięwzięciu - powiedział Wiesław Pałka, koordynator referatu inwestycji w żukowskim urzędzie.

Prace obejmują oczyszczenie stawu z roślinności i mułu, który dzięki temu zmieni swój wygląd. Dokoła niego wykonany zostanie chodnik. Nad zbiornikiem wodnym powstanie drewniany pomost z ozdobna balustradą, a na kamiennym placu stanie drewniana wolnostojąca, niepodpiwniczona altana. Znajdą się tam ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Wytyczone ścieżki będą oświetlone.

W stawku zamontowane zostaną przyłącza niezbędne do ewentualnego powstania fontanny w przyszłości.

W ramach współpracy parafia zleciła wykonanie dokumentacji projektowej oświetlenia.

16 stycznia br. podpisano umowę z wykonawcą: firmą Budowlano - Handlową Asbud z Kartuz. Koszt inwestycji to około 1 mln 760 tys. zł. Prace ruszyły na początku lutego br. Termin ich wykonania przewidywany jest na koniec czerwca br.

Drugim zadaniem rewitalizacyjnym jest modernizacja ul. 3 Maja (od końca deptaku przy ul. Klasztornej do mostku na Raduni przy dawnym młynie). Tam zainstalowane zostaną nowe, bardziej estetyczne, barierki. Umowę z wykonawcą, którym jest firma MTM z Gdyni, podpisano 23 stycznia br. Do zadań wykonawcy należy przygotowanie dokumentacji projektowej oraz realizacja robót budowlanych.

Inwestycja będzie kosztować około 850 tys. zł. Termin zakończenia prac przewidziany jest do końca sierpnia br.

- W zakresie tej inwestycji jest zmodernizowanie istniejącej nawierzchni asfaltowe. Ponadto istniejące chodniki z kostki brukowej będą rozebrane, a na ich miejscu pojawią się chodniki z kostki klinkierowej bezfazowej wraz z regulacją wysokościową istniejącej infrastruktury podziemnej. Droga będzie przebudowana na długości około 200 metrów. Ulica ta wzbogaci się jeszcze o stylowe latarnie oświetleniowe. Znajdą się tam również elementy małej architektury, czyli ławki parkowe i kosze na śmieci - dodał Wiesław Pałka.

Ostatnim najbardziej kosztownym i pracochłonnym elementem rewitalizacji starego centrum Żukowa będzie przebudowa zabytkowego spichlerza przy ul. 3 Maja w Żukowie. W wyniku przetargu wyłoniono wykonawcę, którym będzie konsorcjum firm Kamaro i Sobin z Gdańska, które złożyło najkorzystniejszą ofertę opiewająca na kwotę około 9 mln złotych. Umowa zostanie podpisana 22 lutego br. Termin realizacji tego przedsięwzięcia przewidziano do końca września br.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.