Sobota, 18 kwietnia 2015 r., imieniny: Bogusławy i Bogumiły
INFORMACJA O CIASTECZKACH
Strona http://kartuzy.info używa ciasteczek (cookies).
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
Kartuzy.info
  Strona główna | Wiadomości | Wybory Samorządowe 2014 | Video | Co? Gdzie? Kiedy? | Ogłoszenia | Katalog firm | Mapa | Forum | Czat

Remiza nie tylko dla strażaków

Chmieleńskie inwestycje

Nasze sprawy - Czwartek, 29 maja 2008 r. (godz.12:56)

Nowy budynek OSP w Chmielnie
fot. Longina Templin
AAA

Ochotnicza Straż Pożarna w Chmielnie miała najstarszą remizę w gminie. Był już więc najwyższy czas, aby ją wreszcie wyremontować. Inwestycje rozpoczęto we wrześniu ubiegłego roku. Uroczyste otwarcie odbyło się 2 maja br. Koszt tego przedsięwzięcia to 2 mln 700 tys. złotych.

Nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w budynku tym znalazły również swoje lokum warsztaty terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych.

- Siedziba chmieleńskich druhów wymagała już bezwzględnie remontu – stwierdził Zbigniew Roszkowski, wójt gminy Chmielno. – Uważam jednak, że remizy nie muszą być budowane tylko dla strażaków, bo świetlica czy zaplecze nie jest codziennie używane. Dlatego też, gdy zrodził się pomysł rozbudowy i modernizacji tego obiektu, uznaliśmy, że warto tę inwestycje połączyć z powstaniem warsztatów terapii zajęciowej, które nasza gmina będzie prowadzić w imieniu starostwa jako zadanie zlecone.

Uczestnicy warsztatów dowożeni są z całego powiatu kartuskiego, m. in. z Sulęczyna, Sierakowic i Kartuz. W części budynku przeznaczonej tylko dla nich jest kilkanaście sal, w których jest m. in. pracownia komputerowa, ceramiczna i gospodarstwa domowego z całkowicie wyposażoną kuchnią. Zakupiono także sprzęt rehabilitacyjny.

W budynku remizy zainstalowano kotłownię ogrzewaną na biomasę. Cała inwestycja wraz z zagospodarowaniem terenu kosztowała 2 mln 700 tys. złotych. Gmina dała około 1 mln 800 tys. złotych. Do przedsięwzięcia tego 580 tys. złotych dorzuciło starostwo, a na kotłownię otrzymano dotację ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Drugą dużą chmieleńską inwestycją, którą rozpoczęto w roku ubiegłym jest termomodernizacja czterech obiektów użyteczności publicznej. Dwa zespoły szkół - w Chmielnie i Miechucinie oraz chmieleński GOK i urząd gminy.

- Prace modernizacyjne w Miechucinie mamy już za sobą – powiedział wójt Roszkowski. – Pozostałe trzy obiekty planujemy zakończyć najpóźniej do sierpnia. Cała inwestycja warta jest 2 mln 500 tys. złotych, Otrzymamy jednak dotację (69 procent) z Funduszu Norweskiego.

L.T.

Opinie  2wyraź swoją opinię
antekbosy
01 czerwca 2008 r. (godz. 08:09)

remiza im.julka z......

justyn50
30 maja 2008 r. (godz. 13:43)

piekny obiekt

zobacz wszystkie opinie»
Gorąca linia
Chcesz, abyśmy zajęli się ważnym dla Ciebie tematem?

Napisz do nas na redakcja@kartuzy.info
lub zadzwoń pod numer 58 684-07-71.
Polecamy, patronujemy
Otwarcie sezonu rowerowego w Gminie Somonino
19 kwietnia 2015 r.
od godz. 11:00

start: plac przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Somoninie
»więcej w kalendarzu »zgłoś imprezę
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
dla rozwoju innowacyjnej gospodarki