Remiza nie tylko dla strażaków

Chmieleńskie inwestycje

czwartek, 29 maja 2008 r., 12:56
Nowy budynek OSP w Chmielnie Nowy budynek OSP w Chmielnie fot. Longina Templin

Ochotnicza Straż Pożarna w Chmielnie miała najstarszą remizę w gminie. Był już więc najwyższy czas, aby ją wreszcie wyremontować. Inwestycje rozpoczęto we wrześniu ubiegłego roku. Uroczyste otwarcie odbyło się 2 maja br. Koszt tego przedsięwzięcia to 2 mln 700 tys. złotych.

Nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w budynku tym znalazły również swoje lokum warsztaty terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych.

- Siedziba chmieleńskich druhów wymagała już bezwzględnie remontu – stwierdził Zbigniew Roszkowski, wójt gminy Chmielno. – Uważam jednak, że remizy nie muszą być budowane tylko dla strażaków, bo świetlica czy zaplecze nie jest codziennie używane. Dlatego też, gdy zrodził się pomysł rozbudowy i modernizacji tego obiektu, uznaliśmy, że warto tę inwestycje połączyć z powstaniem warsztatów terapii zajęciowej, które nasza gmina będzie prowadzić w imieniu starostwa jako zadanie zlecone.

Uczestnicy warsztatów dowożeni są z całego powiatu kartuskiego, m. in. z Sulęczyna, Sierakowic i Kartuz. W części budynku przeznaczonej tylko dla nich jest kilkanaście sal, w których jest m. in. pracownia komputerowa, ceramiczna i gospodarstwa domowego z całkowicie wyposażoną kuchnią. Zakupiono także sprzęt rehabilitacyjny.

W budynku remizy zainstalowano kotłownię ogrzewaną na biomasę. Cała inwestycja wraz z zagospodarowaniem terenu kosztowała 2 mln 700 tys. złotych. Gmina dała około 1 mln 800 tys. złotych. Do przedsięwzięcia tego 580 tys. złotych dorzuciło starostwo, a na kotłownię otrzymano dotację ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Drugą dużą chmieleńską inwestycją, którą rozpoczęto w roku ubiegłym jest termomodernizacja czterech obiektów użyteczności publicznej. Dwa zespoły szkół - w Chmielnie i Miechucinie oraz chmieleński GOK i urząd gminy.

- Prace modernizacyjne w Miechucinie mamy już za sobą – powiedział wójt Roszkowski. – Pozostałe trzy obiekty planujemy zakończyć najpóźniej do sierpnia. Cała inwestycja warta jest 2 mln 500 tys. złotych, Otrzymamy jednak dotację (69 procent) z Funduszu Norweskiego.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.