W niedzielę w Kartuzach pierwsza msza św. dla obywateli Ukrainy

czwartek, 22 lutego 2018 r., 10:36
fot. internet/www.pixabay.com

W niedzielę o godz. 9 w kaplicy Sióstr Miłosierdzia w Kartuzach przy ul. Gdańskiej 12 odprawiona zostanie msza w obrządku grekokatolickim dla obywateli Ukrainy. Będzie to pierwsze tego typu nabożeństwo, poprowadzi je prawosławny duchowny. Msze będą się odbywać co tydzień.

Systematycznie wzrasta liczba obywateli Ukrainy, którzy podejmują pracę na terenie powiatu kartuskiego. W związku z tym władze powiatu we współpracy z różnymi instytucjami, które na co dzień mają styczność z cudzoziemcami, przystąpiły do stworzenia Programu Zarządzania Migracjami. Wszystko po to, by przyjeżdżającym tutaj obywatelom innych państw żyło się dobrze i w harmonii z tymi, którzy na tym terenie mieszkają. Na jednym z ostatnich spotkań komisji pracującej nad programem, poruszono kwestię organizacji mszy św. w obrządku grekokatolickim. Biskup z diecezji wrocławsko-gdańskiej kościoła grekokatolickiego zwrócił się do biskupa Ryszarda Kasyny z prośbą, by w Kartuzach znaleźć miejsce, gdzie mogłyby się odbywać msze dla obywateli ze Wschodu. Ustalono, że najlepszym miejscem do tego będzie kaplica Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo w Kartuzach.

- W porozumieniu z ks. biskupem Ryszardem Kasyną i biskupem Włodzimierzem Juszczakiem z kościoła grekokatolickiego, kaplica Sióstr ma stać się punktem duszpasterskim dla ukraińskich wiernych obrządku grekokatolickiego przebywających na naszym terenie. Gdzie w każdą niedzielę o godz.9.00 spotykać się będzie wspólnota tego Kościoła - informuje parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach.

Pierwsza grekokatolicka liturgia w języku ukraińskim odprawiona zostanie w kaplicy w najbliższą niedzielę, 25 lutego o godz. 9. Osoby, które współpracują z obywatelami Ukrainy bądź mają z nimi styczność na co dzień, proszone są o przekazanie im tej informacji.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.