W ZST w Kartuzach powstanie Powiatowe Inteligentne Centrum Edukacyjne

piątek, 23 lutego 2018 r., 10:53
fot. MD-Z

Nowoczesne pracownie tynkarsko-murarska i elektryczna oraz symulator inteligentnego domu pasywnego - wkrótce takie warunki do nauki będą mieli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach. Powstanie tam Powiatowe Inteligentne Centrum Edukacyjne. Ma zostać ukończone do 30 listopada. Koszt inwestycji to 1,9 mln zł.

W Zespole Szkół Technicznych kształcą się m.in. przyszli technicy budowlani, elektrycy, mechatronicy, mechanicy, a także technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Teraz będą mieli jeszcze lepsze warunki do nauki. W ZST powstanie Powiatowe Inteligentne Centrum Edukacyjne.

Sale ZST zostaną przebudowane i powstaną w nich trzy nowoczesne pracownie - tynkarsko-murarska, elektryczna oraz symulator inteligentnego domu pasywnego.

W sali szkoleniowej symulatora powstaną stanowiska komputerowe z oprogramowaniem wizualno-sterującym i symulacyjnym.

- Do celów edukacyjnych zamontowany zostanie tam cyfrowy system sterowania i symulacji pracy instalacji odnawialnych źródeł energii w postaci akumulatorowej instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na dachu budynku z inwerterami i systemem monitorowania. Na potrzeby użytkowe i edukacyjne zamontowane zostanie wyposażenie kontrolno-pomiarowe oraz zintegrowany system zarządzania budynkiem pasywnym oraz pracownią murarsko-tynkarską - informuje Starostwo Powiatowe w Kartuzach.

Koszt inwestycji to 1,9 mln zł. Kartuski samorząd szukał wykonawcy tej inwestycji kilka miesięcy. Do trzeciego przetargu zgłosiła się tylko firma Elwoz i to przedsiębiorstwo zajmie się realizacją zadania.

Umowę na realizację inwestycji podpisano w piątek, 16 lutego. Wykonawca zobowiązany jest do 30 kwietnia przygotować dokumentację projektową, natomiast termin zakończenia prac upływa 30 listopada br.

Zadanie jest jednym z elementów projektu pt. "Dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb branż kluczowych gospodarki poprzez modernizację i wyposażenie infrastruktury szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Kartuskiego" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 4 Kształcenie zawodowe, Działania 4.1 Infrastruktura ponadgimnazjalnych szkół zawodowych.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.