Przetarg na pierwszy etap budowy drogi z Sulęczyna do Leman jeszcze w marcu

piątek, 23 lutego 2018 r., 14:08
fot. nadesłane/ZDP w Kartuzach

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w ciągu dwóch lat dziesięciokilometrowy odcinek drogi na trasie z Sulęczyna do Leman, zostanie wyremontowany. Oprócz nowej nawierzchni wybudowana zostanie ścieżka pieszo - rowerowa, która połączy się z istniejącą ścieżką w Lemanach.

Pozwolenie na budowę już jest, plany również są przygotowane. Zarząd Dróg Powiatowych w Kartuzach czeka jeszcze na podpisanie umowy z Lokalną Grupą Działania i wówczas zostanie ogłoszony przetarg na budowę pierwszego odcinka drogi.

- Całe zadanie ma prawie 10 kilometrów długości, podzielone zostało na trzy etapy. Pierwszy z nich obejmuje przebudowę kilometrowego odcinka drogi wraz z budową ścieżki pieszo - rowerowej -tłumaczy dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kartuzach, Andrzej Puzdrowski.

Pierwszy etap ma kosztować 1,5 mln zł. Dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania wyniesie 300 tys. złotych, 900 tys. zł pochodzić będzie z budżetu powiatu kartuskiego. Do inwestycji dołącza się również gmina Sulęczyno, która na ten cel zabezpieczyła w swoim budżecie 300 tys. zł. Dla gminy najważniejsza jest poprawa bezpieczeństwa na tym odcinku.

- Bezpieczne dojście z Borka do szkoły w Borku Kamiennym to dla nas priorytet. Dzieci poruszają się po krętej, zarośniętej i bardzo niebezpiecznej szosie. Po przebudowie to się zmieni - mówi wójt Bernard Grucza.

Planowo przetarg ma zostać ogłoszony jeszcze w marcu, a budowa ma zakończyć się we wrześniu. Najprawdopodobniej na realizację drugiej części inwestycji, wycenionej na 1.400.000 zł, Zarząd Dróg Powiatowych będzie starał się o dofinansowanie w ramach tzw. schetynówek.

- Pozostała część nie została jeszcze oszacowana, gdyż w trakcie realizacji jest załatwianie pozwolenia na budowę. Inwestycja musi przejść przez tzw. specustawę, zatem doliczyć trzeba jeszcze wykup gruntów, który może kosztować nawet 300 tys. złotych. Jest to dla nas spore wyzwanie, przede wszystkim finansowe - dodaje Andrzej Puzdrowski.

Planowo inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu dwóch lat. Wszystko zależy od finansowania poszczególnych etapów, na które każdorazowo trzeba będzie pozyskiwać środki.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.