Ruszyła budowa przedszkola w Węsiorach

niedziela, 25 lutego 2018 r., 10:16
fot. nadesłane

Przetarg na budowę przedszkola w Węsiorach został rozstrzygnięty. Budowa rozpoczęła się w styczniu, a dzieci z powojennym budynkiem ogrzewanym piecami kaflowymi pożegnają się już we wrześniu.

Gmina Sulęczyno w styczniu przystąpiła do dwóch przetargów na budowę placówek przedszkolnych. Przetarg na rozbudowę Zespołu Szkół w Mściszewicach ze względu na wygórowane wymagania finansowe wykonawcy, musiał zostać anulowany. Udało się zakończyć jedynie przetarg na budowę przedszkola w Węsiorach.

- Na szczęście udało nam się znaleźć wykonawcę. Pod koniec stycznia rozpoczęła się budowa przedszkola w Węsiorach. Dobre warunki pogodowe pozwalają na realizację inwestycji. Przedszkole budowane jest tradycyjnymi metodami, jednak specjalnie zamontowany osuszacz pozwala na ciągłą realizację prac - mówi wójt gminy Sulęczyno, Bernard Grucza.

O budowę przedszkola mieszkańcy starali się od dwóch lat. Sołtys Węsior i radna gminy, Maria Łukowska cieszy się, że w końcu udało się pozyskać na ten cel środki. Jak mówi, nie byłoby to możliwe bez dofinansowania. Koszt budowy to 1.400.000 zł. W tej kwocie inwestycja zostanie zrealizowana wraz z pełnym wyposażeniem.

- Cieszymy się, że znalazł się wykonawca, który podjął się budowy w tak krótkim czasie. Pod koniec marca projekt musi zostać rozliczony - dodaje sołtys.

We wrześniu dzieci rozpoczną zajęcia w nowym przedszkolu.

- Na dole będą dwa oddziały przedszkolne, toalety, pomieszczenie do zajęć indywidualnych. Będzie też kuchnia i mała sala gimnastyczna. Co istotne, w planach są dodatkowe trzy sale dla dzieci szkolnych na piętrze budynku. Obecnie mamy już siódmą klasę, dojdzie klasa ósma. Miejsce jest nam potrzebne - dodaje dyrektor szkoły, Klaudia Jereczek.

Budynek, w którym znajduje się przedszkole to powojenna budowla, która mimo wielu remontów nie nadawała się już do normalnego użytkowania.

- Jest to stary budynek opalany piecami kaflowymi, wybudowany po wojnie. Standard wciąż daleki jest od norm. Warunki, które zapewni dzieciom nowe przedszkole są nieporównywalnie lepsze od tych, w których uczą się aktualnie - komentuje dyrektor szkoły.

Zespół Szkół w Węsiorach wciąż nie ma sali gimnastycznej, potrzeby lokalowe również są większe. Cieszą się z nowo powstającego przedszkola, ale już planują remont starej części szkoły.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.