Projekt "Z książką na start" - kartuskiej bibliotece przybywa małych czytelników

wtorek, 27 lutego 2018 r., 13:59
fot. nadesłane

Nie mają jeszcze nawet sześciu lat a już są stałymi bywalcami wypożyczalni dla dzieci. Ponad stu milusińskich dołączyło w ostatnich miesiącach do grona czytelników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kartuzach i jej filii w Mirachowie i Kiełpinie. Wszystko za sprawą projektu "Z książką na start".

Kartuska biblioteka w październiku przystąpiła do projektu "Z książką na start", który realizuje Fundacja Metropolia Dzieci. Ma on na celu zachęcenie rodziców i dzieci do wspólnego czytania książek, które uczy m.in. poprawnego języka i samodzielnego myślenia oraz rozwija zasób słownictwa. Wspólne czytanie buduje mocną więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Dodatkową zaletą jest zapobieganie uzależnieniu od telewizji, komputera i gadżetów elektronicznych.

Projekt realizowany jest w Wypożyczalni dla Dzieci oraz filiach wiejskich kartuskiej Biblioteki w Mirachowie i Kiełpinie. Nowi czytelnicy wciąż mogą się zgłaszać. Dzieci, które wraz z rodzicami odwiedzą jedną z bibliotek biorących udział w akcji otrzymają tzw. pakiety startowe, czyli Paszport Małego Czytelnika oraz książkę dopasowaną do jego wieku i zainteresowań - w prezencie.

Podczas czterech miesięcy trwania projektu Wypożyczalnia dla Dzieci wydała 77 pakietów startowych, filie - 39.

- Przystąpienie do projektu nagradzane jest otrzymaniem książki, którą milusińscy wybierają spośród zaprezentowanych tytułów oraz paszportu bibliotecznego, w którym dzieci gromadzą pieczątki. Za zgromadzenie 10 pieczątek w paszporcie dostaje się dyplom Małego Czytelnika - informuje Emilia Pakur z kartuskiej biblioteki

Od początku realizacji projektu w kartuskiej wypożyczalni wręczono już pięć dyplomów,natomiast w filiach wiejskich trzy.

- Otrzymanie nagrody w postaci dyplomu motywuje naszych najmłodszych czytelników, gdyż gromadzą już kolejne pieczątki, upoważniające do odebrania dyplomu Starszego Czytelnika - informuje Emilia Pakur z kartuskiej biblioteki.

Jak informuje biblioteka, w pakiecie znajduje się też tzw. Metropolitalna Karta do Kultury, którą otrzymują wszyscy nowo zapisani czytelnicy przystępujący do projektu. Karta upoważnia do korzystania ze zbiorów bibliotecznych na terenie województwa pomorskiego. Uprawnia również do korzystania ze zniżek w instytucjach kultury, do których zaliczamy: teatry, muzea, kina, kawiarnie oraz wiele innych.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.