O życiu i twórczości Mariana Mokwy w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach

środa, 28 lutego 2018 r., 13:59
fot. nadesłane

W czwartek, 22 lutego w siedzibie Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach odbyło się spotkanie autorskie z doktorem nauk humanistycznych Romualdem Tadeuszem Bławatem, autorem książki "Stolem z morza i Kaszub. Życie i twórczość Mariana Mokwy (1889-1987)".

Spotkaniu towarzyszyła wystawa kilku prac artysty, użyczonych przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Publikacja o Marianie Mokwie - wybitnym maryniście jest rozprawą doktorską Romualda Bławata, uzupełnioną o nowe fakty i ciekawostki z życia artysty. I jak mówi sam autor, książka przywraca pamięć i należne miejsce Mokwie w polskiej historii sztuki.

Romuald Bławat przybliżył gościom Muzeum postać Mariana Mokwy, wskazując jego działalność malarską, społeczną oraz patriotyczną. Jako ciekawostkę podał fakt sponsorowania przez malarza wyjazdu Antoniego Abrahama na konferencję w Wersalu. Ponadto opowiedział co stało się z pracami Mokwy po zdobyciu przez Niemców Gdyni. Wszystkie prace M. Mokwy, przedstawiające klęski niemieckich wojsk i sławiące polskiego żołnierza, z Galerii Morskiej zostały przez nich spalone. Ocalały jedynie prace tematycznie obojętne. Po wojnie Marian Mokwa stworzył apoteozę morskiej historii Polski.

W spotkaniu wzięli udział: Marcin Plichta, dyrektor Galerii Refektarz, Mirosława Kazana, przewodnicząca Rady Muzeum, dr Elżbieta Bugajna, poetka kaszubska, mieszkańcy Kartuz, młodzież z Zespołu Szkół w Kiełpinie, członkowie Kręgu Arasmusa, członkowie Towarzystwa Miłośników Kartuz i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego.

Autor, Romuald Bławat miał okazję podpisywać swoją książkę, nie brakowało chętnych do pozyskania autografu lub dedykacji.

Marian Mokwa (ur. 9 kwietnia 1889 w Malarach, zm. 15 czerwca 1987 w Sopocie) - malarz, podróżnik i działacz społeczny. Urodził się w Malarach, miejscowości leżącej obecnie w granicach Borska (gmina Karsin, pow. kościerski).
W roku 1906 wstąpił na Akademię Sztuk Pięknych w Norymberdze, następnie po jednym semestrze przeniósł się do akademii monachijskiej, a po roku do Berlina, gdzie w latach 1908-1909 uczęszczał do pracowni W. Schtivera i A.Vogla.W tym okresie malował głównie akwarele. Należy do najpopularniejszych artystów na Wybrzeżu. Tworzył przez ponad 80 lat. Jego nazwisko kojarzy się nieodzownie z marynistyką, choć w jego dorobku znalazły się pejzaże orientalne, kaszubskie i tatrzańskie, weduty (widoki), kwiaty, portrety i batalistyka.

Nadesłane/Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.