Bierzmowanie w parafii pw. św. Józefa w Czeczewie

czwartek, 1 marca 2018 r., 18:33
fot. nadesłane/Beata Krauza

W parafii p. w. św. Józefa w Czeczewie odbyło się bierzmowanie. Uroczystości przewodniczył ksiądz biskup Wiesław Szlachetka. O godzinie 18 przybył do świątyni, gdzie został powitany przez proboszcza naszej wspólnoty - ks. Józefa Kuchtę oraz przez kandydatów do bierzmowania. W tym roku do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej przystąpiło 65 gimnazjalistów.

- Czcigodny Księże Biskupie! Stajemy tutaj, by przywitać Cię w imieniu ludzi młodych z naszej parafii szczególnie tych, którzy mocą sakramentu i dzięki twojej posłudze zostaną umocnieni dzisiaj Duchem Świętym. Mamy przyjąć sakrament bierzmowania. Jesteśmy świadomi jak ważna to chwila w naszym życiu. Cieszymy się ogromnie i dziękujemy Panu Bogu, że zostaniemy umocnieni na nowo Duchem Świętym, że już jako dojrzali chrześcijanie wkroczymy w dalszy etap naszego życia. W chwili chrztu Chrystus złączył nas z sobą i wprowadził do kościoła. Od tego wydarzenia minęło kilkanaście lat i o to znów w sposób już bardziej świadomy stajemy przed nim i prosimy by utwierdził to czego dokonał w naszych sercach, abyśmy się nie wstydzili wyznawać przed światem Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Abyśmy od dziś jako świadomi już apostołowie umieli przez całe życie dawać żywe świadectwo Chrystusowi i jego ewangelii. Dlatego prosząc Cię Czcigodny Księże Biskupie o sakramentalną posługę, z największą pokorą z głębi serca wołamy: O Stworzycielu Duchu Przyjdź! - takimi słowy przywitali biskupa gimnazjaliści Natalia i Przemek.

W homilii bp Wiesław Szlachetka powiedział, że Duch święty będzie uczył nas pięknej mowy, będzie uczył nas mówić tak jak mówił Jezus, aby drugiego pocieszać, umacniać, będzie budować naszą wiarę.

Na obrzęd bierzmowania składa się namaszczenie olejem Krzyżma znaku krzyża na czole bierzmowanego, włożenie na jego głowę ręki biskupa oraz znak pokoju. To w trakcie wykonywania tych gestów na każdego zstępują dary Ducha Świętego: mądrość, rozum, umiejętność, bojaźń Boża, rada, męstwo i pobożność.

Mszę świętą odprawił biskup w asyście księży dekanatu Kielno. Po jej zakończeniu były podziękowania złożone na ręce biskupa i proboszcza oraz poświęcenie krzyży i błogosławieństwo.

Wystrój kościoła był bardzo pięknie przyozdobiony, adekwatny do rangi uroczystości. W przedniej części kościoła dominował kolor czerwony ,dlatego też szaty kapłanów też były w kolorze czerwonym. Ołtarz był przystrojony czerwonym materiałem, na którym zostały położone świece.

Uroczystość bierzmowania zakończyła się pieśnią "Nie rzucim Chryste świątyń Twych".

nadesłane/gimnazjaliści ze SP i J.W.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.