Bezpieczna kartuzianka nie tylko w Dzień Kobiet

sobota, 3 marca 2018 r., 13:40
fot. AL

Już po raz drugi z inicjatywy Straży Miejskiej w Kartuzach odbyły się bezpłatne warsztaty dla kobiet "Bezpieczna kartuzianka". W ten sposób z okazji zbliżającego się święta pań postanowiono uświadomić im jak ważne jest ich bezpieczeństwo i umiejętność obrony przed czyhającym w różnych sytuacjach niebezpieczeństwem. Po raz kolejny zajęcia spotkały się ze sporym zainteresowaniem kobiet.

- Poprzez te zajęcia chcemy zachęcić panie, aby zaczęły dbać o swoje bezpieczeństwo. Niekoniecznie chodzi o to, aby umieć "przyłożyć komuś w nos", ale o to, aby unikać takich sytuacji, które mogą być niebezpieczne. Dlatego też warsztaty zaczęły się od przedstawienia rodzajów zagrożeń - mówi Krzysztof Pawłowski, Komendant Straży Miejskiej w Kartuzach.

Sobotnie zajęcia było kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy. Z frekwencji wynika, że warsztaty cieszą się zainteresowaniem i to z roku na rok coraz większym. Podczas tegorocznej edycji "Bezpiecznej Kartuzianki" chwyty obronne poznawały 22 mieszkanki Kartuz i okolic.

- Myślę, że zainteresowanie warsztatami wynika z coraz większej świadomości wśród kobiet odnośnie zagrożeń jakie mogą na nie czyhać, jak i tego, że same mogą zadbać o swoje bezpieczeństwo. Poprzez te cztery godziny zajęć tak naprawdę możemy tylko pokazać podstawy sztuki walki Krav Magi. Zajęcia są bezpłatne, dlatego uważam, że są one dobrym początkiem, by zacząć bądź przekonać się, czy takie zajęcia w ogóle paniom odpowiadają - dodaje Krzysztof Pawłowski.

Zajęcia z samoobrony prowadził instruktor z grupy Krav Maga Pomorze. Najpierw zaznajomił panie z zagadnieniami teoretycznymi na temat tego, jak postępować w sytuacji zagrożenia. Następnie uczestniczki zajęć poznały w praktyce kilka ruchów, które mogą być przydatne w niebezpiecznej sytuacji.

- Głównym motywem, dla którego wzięłam udział w tych zajęciach, jest niska świadomość. Kobiety, niestety, zawsze przedstawiane są jako ta słabsza płeć, dlatego ważne jest, aby w końcu przełamać swoją strefę komfortu i w sytuacji niebezpiecznej zareagować. Poprzez udział w tych zajęciach chce pokazać także swoim koleżankom, że warto zadbać o swoje bezpieczeństwo - mówi Ewa Marcińska, jedna z uczestniczek warsztatów.

- W takich warsztatach uczestniczę po raz pierwszy, mimo iż jestem absolwentką Akademii Marynarki Wojennej. Wielokrotnie podczas zajęć fizycznych podkreślano nam, że zawsze warto być przygotowanym na różne sytuacje, aby nie stać się ofiarą. I to właśnie też jest podstawą tych zajęć. Dodatkowo poznając chwyty obronne można zyskać pewność siebie i w sytuacji zagrożenia nie bać się zareagować. Musimy umieć same siebie ochronić, bo będąc sam na sam z agresorem nikt nam nie pomoże - podsumowuje.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.