Gospodynie rywalizowały na turnieju powiatowym w Chmielnie - laur zwycięstwa dla KGW Chwaszczyno

sobota, 3 marca 2018 r., 17:33
fot. MD-Z

Śpiewem, tańcem, poczuciem humoru i pyszną, kaszubską kuchnią ujęły publiczność uczestniczki ósmej edycji Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich. Panie przystąpiły do rywalizacji w pięciu konkurencjach. W tym roku Grand Prix zdobyły gospodynie z Chwaszczyna.

Do rywalizacji przystąpiło osiem kół z gmin powiatu kartuskiego: Ekobabki z Chmielna, którym przewodniczy Kasia Puzdrowska, KGW Kolonia - reprezentantki Kartuz na czele z Krystyną Kuchtą, Hopowianki reprezentujące gminę Przodkowo pod przewodnictwem Magdaleny Myszk, KGW Kamienica Królewska z gminy Sierakowice z przewodniczącą Ewą Kwidzińską na czele, KGW w Sławkach z gminy Somonino, którego przewodniczącą jest Izabela Itrich-Hopa, Klëkówiónczi z Klukowej Huty z przewodniczącą Ewą Cichosz reprezentujące Stężycę, KGW Węsiory z Joanną Pobłocką na czele z gminy Sulęczyno, a z Żukowa - KGW w Chwaszczynie z przewodniczącą Barbarą Myszk-Herrmann.

Gospodynie zmierzyły się z pięcioma konkurencjami. Musiały przygotować dekorację wielkanocną - pisanki i mazurka oraz prezentację edukacyjną pt. "Nasi bracia mniejsi". W konkurencji modowej gospodynie zaprezentowały się w kreacjach deszczowych. Panie musiały również przygotować piosenkę kabaretową z inscenizacją pt. "Warto było" i "Mega babki to my" oraz w konkurencji tanecznej dowolny układ do wybranego podkładu.

- Przygotowywałyśmy się przez miesiąc. Najwięcej pracy włożyłyśmy w przygotowanie piosenki, bo na podkład wybrałyśmy swing, więc sporo trudu kosztowało nas to, by się dobrze zgrać z melodią. Pochodzimy do turnieju z przymrużeniem oka, to dla nas przede wszystkim sympatyczna zabawa. Staramy się zawsze, by ładnie wypaść i zależy nam na tym, by występ się podobał, ale wszystko bierzemy na wesoło. Uwielbiam ten klimat na turnieju, ludzi, których tu się spotyka, wspaniałą atmosferę. To mnie nakręca i sprawia, że zapominam o bólu i o wszystkim. Jest wspaniale - podkreśla Krystyna Kuchta, przewodnicząca KGW Kolonia.

- W naszym kole mamy bardzo pomysłowe panie, nad poszczególnymi konkurencjami wspólnie pracujemy, wszystko razem omawiamy i dyskutujemy. Pojawiają się różne koncepcje, wybieramy najlepsze i potem ćwiczymy. W tym roku najwięcej czasu zajęło nam przygotowanie pisanek, sporo pracy włożyłyśmy też w przygotowanie piosenki, bo ułożenie słów do niej jest zawsze wyzwaniem. Turniej jest zabawą, okazją do spotkania z innymi kołami oraz wymiany doświadczeń - mówiła Ewa Kwidzińska z KGW Królewiczanki z Kamienicy Królewskiej.

Występy gospodyń, jak co roku zachwyciły podziwiającą występy publiczność oraz przybyłych gości, wśród których byli kibicujący poszczególnym gminom przedstawiciele władz samorządowych.

- Chciałabym serdecznie podziękować członkiniom wszystkich kół oraz panom, którzy je z zaplecza wspomagają. Dziękuję za pracę włożoną w przygotowanie tych wspaniałych konkurencji. Jak widać, nasze kobiety są wszechstronnie utalentowane i potrafią wszystko. I gotują, i kochają, i sprzątają, i śpiewają i tańczą. Takich kobiet, jak tu u nas na Kaszubach, nie ma nigdzie. Ogromne brawa dla nich! Koła gospodyń wiejskich to wielka wartość naszych miejscowości. To coś wspaniałego. Z działalności kół czerpią zarówno same panie, jak i lokalne środowisko, to coś wspaniałego - podkreślała Janina Kwiecień, starosta kartuski.

Poszczególne występy oceniała komisja w składzie Barbara Ditrich z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach oraz Piotr Ptach przedstawiciel powiatowej izby rolniczej.

- Mieliśmy bardzo trudne zadanie. Zawsze ktoś musi wygrać. Na szczęście jakoś udało nam się wyciągnąć właściwe wnioski, tak przynajmniej myślimy. Dla mnie najważniejsze jest to, by gdy wracam do domu po turnieju, nie mieć wyrzutów sumienia. Tak będzie i tym razem - podkreślała Barbara Ditrich, przewodnicząca jury.

Wyniki VIII Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Kartuskiego:

Nagroda Grand Prix Turnieju: KGW CHwaszczyno

W konkurencji: dekoracja wielkanocna "Pisanki oraz mazurek":
I miejsce ex aequo - KGW Kamienica Królewska oraz KGW Węsiory

W konkurencji: prezentacja edukacyjna "Nasi bracia mniejsi":
I miejsce ex aequo KGW Kolonia i KGW Sławki

W konkurencji: prezentacja modowa "Deszczowa kreacja":
I miejsce - KGW "Hopowianki"

W konkurencji: prezentacja wokalna - piosenka kabaretowa z inscenizacją "Warto było" i "Mega babki to my"
I miejsce - KGW "Ekobabki" z Chmielna

W konkurencji prezentacja taneczna:
I miejsce KGW Klukowa Huta

Turniej umiliły występy kręgiel Band, Mateusza Pawelczyka oraz utalentowanych milusińskich z przedszkola Baśniowa Kraina w Chmielnie.

Warto dodać, że organizatorzy wprowadzili nowe zasady rywalizacji. Tegoroczny laureat turnieju powiatowego przez kolejne pięć lat będzie wykluczony z udziału w nim. Gospodarzem przyszłorocznego turnieju powiatowego będzie w przyszłym roku gmina Przodkowo.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.