Zakaz handlu w niedzielę wchodzi w życie już 11 marca. Zobacz, gdzie nie zrobisz zakupów

wtorek, 6 marca 2018 r., 13:44
fot. nadesłane

Polski rząd przyjął ustawę wprowadzającą częściowy zakaz handlu w niedzielę. Oznacza to, że pierwsza niedziela bez handlu przypada 11 marca. W jaki sposób będą funkcjonować sklepy i centra handlowe po wejściu w życie nowych przepisów? Kiedy uda nam się zrobić zakupy, a w którą niedzielę musimy o tym zapomnieć?

Zakaz handlu w niedzielę - za, a nawet przeciw

Nowa regulacja handlu wprowadzona przez rząd, która miała pozytywnie wpłynąć na polskie rodziny i nieco odciążyć pracowników sieci handlowych, wywołała sporo zamieszania, dzieląc ludzi na zwolenników i przeciwników tego rozwiązania. Dla zwykłych klientów nowa ustawa oznacza mocne ograniczenie robienia zakupów w niedzielę. Dlatego też, zanim z rozpędu wybierzemy się w dzień wolny od pracy do centrum handlowego, wcześniej zajrzyjmy na stronę otwartesklepy.info i sprawdźmy, czy akurat tego dnia sklepy funkcjonują normalnie.

Ze swojej strony rekomendujemy powyższy serwis jako jeden z wygodniejszych kalendarzy do sprawdzania niedziel handlowych. Dzięki niemu nie stracimy czasu i nie poirytujemy się, gdy nagle się okaże, że - choć sklep w zasadzie jest otwarty - jego pracownicy nie mogą nam tego dnia niczego sprzedać.

Jakie sklepy są objęte zakazem handlu w niedzielę?

Zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 1 marca, każdego miesiąca będą dwie niedziele handlowe. Zakupów w niedzielę w pierwszej połowie 2018 roku nie zrobimy w następujących dniach:
- 11 marca,
- 18 marca,
- 1 kwietnia,
- 8 kwietnia,
- 15 kwietnia,
- 22 kwietnia,
- 13 maja,
- 20 maja,
- 10 czerwca,
- 17 czerwca.

Lista sklepów objętych zakazem handlu w niedzielę

Od 1 marca 2018 roku w wyżej wymienione dni nie zrobimy zakupów w popularnych dyskontach (Biedronka, Lidl, Kaufland), sklepach wielkopowierzchniowych (E. Leclerc, Auchan, Tesco, Carrefour, Cash and Carry i inne) oraz w drogeriach i marketach budowlanych (m.in. Ikea, Leroy Merlin, Media Markt, Rossman itp).

W jakich sklepach zrobimy zakupy także w niedzielę wolną od handlu?

Zakupy w niedzielę wolną od handlu zrobimy w małych sklepach osiedlowych, często rodzinnych, w których za ladą tego dnia będzie stał właściciel. Warto podkreślić, że wyjątek ten nie odnosi się do sklepów działających na zasadzie franczyzy. Oznacza to, że w tych dniach nie zrobimy zakupów w popularnych sieciach, takich jak Żabka czy Małpka Express.

Ponadto, w niedzielę wolną od handlu czynne będą stacje benzynowe, sklepy działające przy dworcach kolejowych, a także apteki, sklepy z pamiątkami, kioski i kwiaciarnie. Handlować w każdą niedzielę roku mogą też sprzedawcy kwiatów i zniczy przy cmentarzach. W tych wszystkich miejscach zrobimy więc normalnie zakupy.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.