Przodkowo. Po raz drugi recytowali "PónaTadeùsza" po kaszubsku

czwartek, 8 marca 2018 r., 20:02
fot. nadesłane

W auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie odbył się w piątek Kaszubski Konkurs Recytatorski "W romantycznej scenerii - rzecz o "Panu Tadeuszu". Młodzież z gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych deklamowała w języku kaszubskim fragmenty z "PónaTadeùsza" związane z kulinariami.

Jury w składzie: Danuta Rzepka, dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Przodkowo, Bogumiła Cirocka, redaktorka miesięcznika "Pomerania" i Izabella Marczyńska, nauczycielka Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Tursku po wysłuchaniu 16 recytatorów przyznało następujące miejsca:

Kategoria gimnazjum:
I m. Kamila Domarus
II m. Anna Szreder
III m. Marta Stolc

Wyróżnienie: Natalia Ganżumow i Ewa Nirych

Kategoria Szkoły Ponadgimnazjalne:
I m. Przemysław Birr
II m. Sandra Drążkowska
III m. Martyna Skorowska

"Pan Tadeusz" nie jest łatwym tekstem, jednak nikt nie ma wątpliwości, że pięknym. Młodzież na dobrym poziomie poradziła sobie z recytacją wybranych "wejimków" w przekładzie Stanisława Janke. W kolejnych latach zamierzamy odkrywać kolejne fragmenty epopei, a tym samym popularyzować literaturę piękną i kaszubszczyznę. Konkursy recytatorskie zawsze rozwijają uzdolnienia twórcze oraz rozbudzają wrażliwość na piękno literatury.

Zanim rozpoczęły się deklamacje przed gośćmi i uczestnikami spotkania wystąpił wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego Łukasz Grzędzicki, który z pasją opowiadał o udziale Kaszubów w ruchu niepodległościowym, a także o Franciszku Kręckim, którego ZK-P obwieściło patronem roku 2018. Pozytywną energię pozostawili po sobie tegoroczni maturzyści - uczniowie ZSP w Przodkowie, którzy zaprezentowali się w kunsztownie przygotowanym tańcu.

Na zakończenie dnia wystąpił, człowiek o niebywałym talencie wokalnym - Przemysław Bruhn, zwycięzca Kaszubskiego Idola w 2016 r. Cały dzień towarzyszyła nam i kibicowała recytatorom wizytator Halina Knapińska z Kuratorium Oświaty w Gdańsku delegatura w Kościerzynie.
Tak jak podpowiadał temat tegorocznej edycji konkursu, na stole nie zabrakło "dobrégòjestkù", w tym bigosu i kaszubskiej zupy - zalewajki. Dziewczęta w kaszubskich strojach częstowały kawą i kùchem. Gościom i uczestnikom dopisywały humory, do zobaczenia za rok!

nadesłane/Dorota Wilczewska

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.