Od niedzieli rozkład jazdy pociągów PKM zmieni się na lepsze

piątek, 9 marca 2018 r., 12:54
fot. archiwum

Od niedzieli 11 marca będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy PKM. Największe zmiany dotyczą pociągów relacji Kartuzy-Gdańsk: połączeń będzie więcej, a składy kursować będą co godzinę, w większości cyklicznie, o stałych porach.

Pozytywną zmianą w rozkładach jazdy PKM jest wprowadzenie cykliczności. Pociągi konkretnej relacji z drobnymi wyjątkami odjeżdżać będą w równych odstępach czasu. Tym samym zapamiętanie tego, o której odjeżdża dany pociąg będzie znacznie łatwiejsze.

- Konstrukcja takiego rozkładu nie jest łatwa, zwłaszcza na liniach jednotorowych. Trzeba uwzględniać krzyżowania z pociągami jadącymi w przeciwnym kierunku oraz zapewnić dogodne przesiadki na inne połączenia. Niemniej jestem dumny, że udało się taki rozkład wprowadzić - mówił marszałek Mieczysław Struk podczas konferencji.

Z Kartuz do Gdańska odjeżdżać będzie więcej pociągów, dotąd połączeń było siedemnaście, od niedzieli będzie ich dwadzieścia, w tym cztery z przesiadkami. Pociągi pomiędzy Gdańskiem a Kartuzami kursować będą przez cały dzień co 60 minut. Z kolei pociągi z Kartuz do Gdańska od godz. 9 do 18 będą wyruszać 31 minut po każdej pełnej godzinie,wyjątkiem jest kurs o godz. 16.40. Pierwszy pociąg z Kartuz z przesiadką w Pępowie Kartuskim wyjedzie o godz. 4:14. Przesiadka w tym samym miejscu dotyczy też kursu o godz. 5:31. Bezpośrednie składy będą odjeżdżać z Kartuz w godzinach 5:53, 6:36, 7:31, 8:24. Wieczorne pociągi będą ruszać z Kartuz w godz. 19:18 ( z przesiadką ), 20:42, 22:00 (z przesiadką) i 23:01. Odjazdy z Gdańska Wrzeszcza zaplanowano 16 minut po każdej pełnej godzinie od 7 do 22. Pociągi poranne odjeżdżać będą w godzinach 04.29, 05.26 i 06.21.

W rozkładzie jazdy pociągów wyruszających z Kościerzyny wprowadzono nieznaczne zmiany. Pociągi będą odjeżdżać z tego miasta w godzinach: 3:56, 4:46, 5:14, 5:49, 6:31, 7:34, 10:29, 13:27, 15:24, 17:27, 19:01.

Krótszy czas oczekiwania na przesiadkę

Jak zapewnia PKM, nowy rozkład jazdy ma tak skomunikowane połączenia, by przesiadki nie stanowiły większego problemu dla pasażerów.

- Nie demonizujmy przesiadek. Na przykład na stacji Gdańsk Rębiechowo skomunikowane są pociągi jadące z Kościerzyny z szynobusami do Gdyni. Przesiadki zajmą nawet mniej niż 10 minut. Podobny układ przesiadek będzie również na stacji Żukowo Wschodnie, gdzie spotkają się pociągi relacji Kartuzy - Żukowo Wschodnie ze składami do Gdyni. Trzecim węzłem będzie Borkowo, gdzie będzie można przesiadać się z Kościerzyny w kierunku Kartuz - mówił Mieczysław Struk.

Pociągi tylko do Wrzeszcza

Minusem nowego rozkładu są połączenia tylko do Gdańska Wrzeszcza. W związku z tym, że na dworcu w Gdańsku Głównym trwa remont, pociągi z Kartuz i Gdyni kończą bieg na stacji Gdańsk Wrzeszcz. Wyjątkiem będą dwa pociągi odjeżdżające z Kartuz o godzinie 06.36 oraz 23.01. Te będą dojeżdżały do Gdańska Głównego.

MD-Z
Info: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.