Jak wybrać najlepszą karmę dla szczeniaka?

wtorek, 13 marca 2018 r., 09:02
fot. nadesłane

Pierwszy rok życia psa to okres dynamicznego rozwoju. Dieta szczeniaka w czasie zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze powinna być lekkostrawna i odpowiednio zbilansowana. Jak wybrać karmę dostosowaną do wielkich potrzeb małego czworonoga? Sprawdź, jaka karma będzie najlepsza dla Twojego pupila.

Jaka karma dla szczeniaka?

Każde szczenię, niezależnie od rasy, potrzebuje pokarmu, który zagwarantuje mu harmonijny wzrost i ochronę wrażliwego układu pokarmowego. Samodzielne przygotowywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków wymaga jednak ogromnej wiedzy i doświadczenia, ponieważ karma dla szczeniaka powinna być dobrana zarówno do wieku psa, jak i jego gabarytów.

Podając szczeniakowi gotową karmę, masz pewność, że dostarczasz mu wszystkie składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego rozwoju. W karmie dla szczeniaka powinny znaleźć się przede wszystkim białka i zdrowe tłuszcze. Nie może zabraknąć także niacyny, potasu, żelaza, wapnia i witamin: A, D, E oraz witamin z grupy B. Pamiętaj, że karma dla szczeniąt różni się od pokarmu przeznaczonego dla dorosłych osobników, które mają już dojrzały układ trawienny.

Jeśli podajesz pieskowi wysokiej jakości karmę zawierającą niezbędne składniki odżywcze, a weterynarz nie zaleci dodatkowej suplementacji, nie ma konieczności podawania dodatkowych preparatów witaminowych. Trzeba pamiętać, że zarówno nadmiar, jak i niedobór witamin oraz składników mineralnych może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia naszego pupila.

Jak karmić szczeniaka?

Szczeniak do momentu ukończenia sześciu miesięcy powinien dostawać przynajmniej trzy posiłki dziennie. Nieco starszym pieskom wystarczy karmienie dwa razy w ciągu dnia. Dla naszego malucha bardzo ważna jest rutyna. Dlatego tak istotne jest, aby szczeniak otrzymywał pokarm w tej samej misce, w tym samym miejscu i w określonych porach dnia. Pamiętajmy, aby nie zostawiać mu dostępu do pełnej miski - dzięki temu nie nabierze niewłaściwych nawyków żywieniowych.

Dla dorastającego pieska niekorzystna jest także nagła zmiana pokarmu, której efektem mogą być zaburzenia układu pokarmowego. Pamiętajmy, że szczeniak nigdy nie powinien być dokarmiany pod stołem. Resztki z naszego obiadu mogą być zbyt ciężkostrawne dla wrażliwego układu trawiennego naszego maluszka i prowadzić do rozwoju otyłości, a nawet groźnych chorób układu pokarmowego. To, czym karmimy naszego malucha w pierwszych miesiącach i latach życia będzie miało ogromne znaczenie dla jego zdrowia w przyszłości.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.